reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2010 > Odliczenie 1% i darowizny dla organizacji pożytku publicznego

Odliczenie 1% i darowizny dla organizacji pożytku publicznego

Obecnie nie tylko w zeznaniu rocznym, ale także w jego korekcie podatnik może wskazać organizację pożytku publicznego, którą chce obdarować swoim 1% podatkiem. Warunkiem jest jednak, by korekta ta została złożona najpóźniej w ciągu dwóch miesięcy po upływie terminu rozliczeń z urzędem skarbowym za dany rok. Jeżeli podatnik wyrazi na to zgodę, naczelnik urzędu skarbowego, wraz z kwotą 1% podatku, przekaże opp jego dane personalne oraz wysokość ofiarowanej kwoty. Te rozwiązania obowiązują przy rozliczeniu podatkowym za 2010 r.

UWAGA!

Na jednym formularzu rozliczenia rocznego PIT podatnik może przekazać odpis 1% tylko dla jednej organizacji. Jeżeli jednak podatnik rozlicza się na więcej niż na jednym formularzu - w każdym z nich może wskazać inną organizację pożytku publicznego.

Elektroniczny wykaz opp


Od 1 stycznia 2009 r. wykaz opp jest prowadzony w formie elektronicznej i modyfikowany na bieżąco przez ministra do spraw zabezpieczenia społecznego (wcześniej był ogłaszany w formie obwieszczenia w Monitorze Polskim).

Zobacz: wykaz organizacji pożytku publicznego na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Wprowadzone zmiany, polegające na bieżącej aktualizacji wykazu, są o tyle korzystne zarówno dla podatników, jak i dla opp, że w wykazie są zamieszczane nie tylko te organizacje, które status organizacji pożytku publicznego mają na dzień 30 listopada roku podatkowego.

Dodatkowo wprowadzono możliwość wskazania organizacji pożytku publicznego nawet w sytuacji złożenia przez podatnika korekty zeznania (jeżeli będzie ona dokonana w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego). Stanowi o tym art. 45c ust. 1 pkt 2 updof. W wykazie tym - oprócz nazwy organizacji i jej siedziby - zamieszcza się numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego oraz numer rachunku bankowego (właściwy do przekazania 1% podatku).

Podatnik w rocznym zeznaniu podatkowym może wskazać jedną organizację pożytku publicznego, na rzecz której naczelnik urzędu skarbowego przekaże 1% podatku należnego.

Organizacja pożytku publicznego swoją nazwę, siedzibę oraz numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego przekazuje do ministra w formie danych elektronicznych. Natomiast numer rachunku bankowego, jaki ma być umieszczony w wykazie, podaje opp zainteresowana otrzymaniem 1% podatku (art. 27a ust. 3 i 4 ustawy).

UWAGA!

Jeżeli organizacja pożytku publicznego nie poda numeru rachunku bankowego, na który ma być przekazane 1% podatku lub poda błędny numer, organ podatkowy odstąpi od jego przekazania (art. 45c ust. 6 updof).

Konieczna zapłata podatku


Naczelnik urzędu skarbowego, zgodnie z dyspozycją podatnika zawartą w zeznaniu lub w korekcie tego zeznania, przekaże kwotę 1% podatku należnego (po jej zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół) na rzecz wskazanej organizacji, pod warunkiem że podatnik dokona zapłaty w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty do przekazania na rzecz opp - nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu do złożenia zeznania podatkowego (art. 45c ust. 2 updof).

reklama

Autor:

Źródło:

isk.infor.pl
Webinarium Nowe zasady VAT wykazywania faktur korygujących 2021149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama