reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2010 > Jak rozliczać pracownika, który równolegle podjął działalność gospodarczą

Jak rozliczać pracownika, który równolegle podjął działalność gospodarczą

Nowy pracownik naszej fundacji właśnie poinformował, że równolegle zamierza rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Jak rozliczać takiego pracownika, w jaki sposób naliczać wynagrodzenie? Czy możemy odliczać kwotę zmniejszającą zaliczkę na podatek? Czy tak samo rozlicza się pracownika, który prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną liniowo, jak pracownika, którego działalność gospodarcza jest opodatkowana na zasadach ogólnych (według skali)? A co w sytuacji, gdy pracownik złoży oświadczenie, że będzie się rozliczał za 2010 r. z małżonkiem? Jaką dokumentację musimy złożyć w urzędzie skarbowym?

Przede wszystkim istotne są źródła przychodów osiągane przez tego pracownika, a w następnej kolejności – formy prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Jeżeli pracownik, poza dochodami osiąganymi ze stosunku pracy, prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym – zakład pracy jako płatnik (tutaj – fundacja) rozlicza przychody tej osoby ze stosunku pracy w taki sam sposób, jak pozostałych pracowników (zmniejszając zaliczkę na podatek w 2009 r. o 46,33 zł miesięcznie). Jeżeli natomiast pracownik dodatkowo prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, fundacja (płatnik) nie może tej osobie zmniejszać miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy od dochodów ze stosunku pracy o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek.

Stosunek pracy i stosunki pokrewne oraz pozarolnicza działalność gospodarcza są odrębnymi źródłami przychodów (art. 10 pkt 1 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej: updof). Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są określone w art. 12 ust. 1 updof, natomiast przychody z działalności gospodarczej – w art. 14 updof.

USTAWA PRZEWIDUJE M.IN. NASTĘPUJĄCE SPOSOBY USTALANIA PODATKU Z PROWADZONEJ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ:

● według obowiązującej skali podatkowej, czyli tzw. zasady ogólne (art. 26 i nast. updof) oraz

● 19% podatek od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, czyli tzw. podatek liniowy (art. 30c updof); dochodów opodatkowanych w tej formie nie łączy się z dochodami z innych źródeł.

Opodatkowaniu według obowiązującej skali podatkowej podlegają zarówno przychody ze stosunku pracy, jak i przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, opodatkowane na zasadach ogólnych. Pracownik osiągający przychody ze stosunku pracy, który jest jednocześnie przedsiębiorcą i prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, sam rozliczy swoje dochody z tych dwóch źródeł łącznie, w swoim zeznaniu rocznym za 2010 r. (PIT-36).

Natomiast dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, opodatkowanych w sposób liniowy, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych. Zatem dochodów opodatkowanych podatkiem liniowym pracownik fundacji nie rozliczy w zeznaniu rocznym razem z dochodami ze stosunku pracy, tylko będzie musiał złożyć dwa odrębne zeznania podatkowe (PIT-36L i PIT-37).

Nie ma przeszkód, aby pracownik osiągający w trakcie roku przychody ze stosunku pracy i będący jednocześnie przedsiębiorcą opodatkowanym podatkiem liniowym (na zasadach uregulowanych w art. 30c updof) określił (w PIT-2) zakład pracy jako właściwy do zmniejszania miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, zawartej w I przedziale skali podatkowej (w 2010 r. jest to kwota 46,33 zł). Takiej możliwości nie ma natomiast pracownik będący jednocześnie przedsiębiorcą, który prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych (np. na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów).

reklama

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama