reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2010 > Ulgę internetową można odliczyć z duplikatu faktury

Ulgę internetową można odliczyć z duplikatu faktury

Zgubienie lub przypadkowe zniszczenie faktury nie przekreśla możliwości skorzystania z odliczenia w ramach ulgi internetowej. W takim przypadku należy wystąpić do operatora o wydanie duplikatu.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176) określa, iż podstawą do dokonania odliczenia przez podatnika wydatków ponoszonych z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu (budynku) będącym jego miejscem zamieszkania jest faktura VAT. Innymi słowy, udokumentowaniem wydatków poniesionych na Internet, dla rozliczającego nas urzędu, jest faktura.

Ważne!
Miejsce zamieszkania, w stosunku do którego dokonywane jest odliczenie, powinno być zgodne z miejscem zamieszkania zgłoszonym w urzędzie skarbowym. Nie musi to być to miejsce zameldowania, ale miejsce faktycznego zamieszkania podatnika.

Co zrobić, gdy faktury zaginęła? W momencie gdy podatnik nie posiada faktury dokumentującej opłaty za internet, a chciałby skorzystać z ulgi internetowej, powinien zgłosić się do wystawcy faktury, operatora sieci z prośbą o wydanie duplikatu faktury.

Przepisy w tym zakresie pozwalają podatnikowi, korzystającemu z ulgi internetowej, na uzupełnienie wymaganej dokumentacji, nawet w przypadku zaginięcia lub zgubienia faktury. Warto jednak o duplikat takiej faktury zadbać przed złożeniem zeznania podatkowego, ponieważ urząd w trakcie weryfikacji deklaracji może chcieć sprawdzić, czy posiadamy taką dokumentację.

Ważne!
Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia od dochodu wydatków ponoszonych na internet w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Operator zobowiązany jest do ponownego wystawienia, na wniosek podatnika, faktury lub faktury korygującej, zgodnie z danymi zawartymi w kopii tych dokumentów, jeżeli oryginał uległ zniszczeniu albo zaginięciu. Obowiązek ten wynika z par. 22 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 25 maja 2005 r. m.in. w sprawie wystawiania faktur (Dz.U. nr 95, poz. 798).

Faktura lub faktura korygująca wystawiona ponownie na wniosek podatnika musi zawierać wyraz duplikat oraz datę jej wystawienia. Wystawca wydaje duplikat w dwóch egzemplarzach, oryginał wysyła do nabywcy a kopię pozostawia w swojej dokumentacji.

reklama

Ekspert:

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Bojko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama