reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2010 > Jak musi być udokumentowana ulga na internet

Jak musi być udokumentowana ulga na internet

Czy za dokument potwierdzający poniesienie wydatków związanych z użytkowaniem internetu można uznać zamiast faktury, wyciąg z konta bankowego, z którego dokonywane są opłaty za tę usługę?

Sam wyciąg z konta bankowego nie wystarcza do skorzystania z odliczenia przysługującego na internet. Prawo do skorzystania z tej ulgi podatkowej mają jedynie podatnicy mogący udokumentować poniesienie wydatku na internet fakturą VAT. Wyciąg z rachunku bankowego jest jedynie dowodem sposobu zapłaty za nabywane usługi.

W ciągu roku podatnik może odliczyć od podatku kwotę wydatków ponoszonych z tytułu użytkowania sieci internetowej w lokalu (budynku), będącym jego miejscem zamieszkania, w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Wysokość wydatków poniesionych na ten cel należy udokumentować fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.

Tak więc, aby móc skorzystać z odliczenia od dochodu wydatków ponoszonych z tytułu użytkowania internetu, należy spełniać następujące warunki:

• ponosić wydatki z tytułu użytkowania internetu w lokalu będącym miejscem zamieszkania,

• posiadać fakturę VAT wystawioną przez świadczeniodawcę w związku z korzystaniem z sieci internetowej.

Sam wyciąg z konta bankowego, z którego dokonywane są przelewy na rachunek świadczeniodawcy w związku z opłatą za korzystanie z internetu, nie jest warunkiem wystarczającym do zastosowania tego odliczenia. Prawo do skorzystania z odliczenia ulgi na internet daje jedynie poniesienie wydatków udokumentowanych fakturą VAT. Forma zapłaty faktury (jaką jest przelew bankowy) nie ma wpływu na odliczenie.

Podstawa prawna:
- Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199)
- Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 46, poz. 328)
reklama

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
PODATKI 2020 - pakiet STANDARD238.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PODATKI 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama