| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2010 > Jak musi być udokumentowana ulga na internet

Jak musi być udokumentowana ulga na internet

Czy za dokument potwierdzający poniesienie wydatków związanych z użytkowaniem internetu można uznać zamiast faktury, wyciąg z konta bankowego, z którego dokonywane są opłaty za tę usługę?

Sam wyciąg z konta bankowego nie wystarcza do skorzystania z odliczenia przysługującego na internet. Prawo do skorzystania z tej ulgi podatkowej mają jedynie podatnicy mogący udokumentować poniesienie wydatku na internet fakturą VAT. Wyciąg z rachunku bankowego jest jedynie dowodem sposobu zapłaty za nabywane usługi.

W ciągu roku podatnik może odliczyć od podatku kwotę wydatków ponoszonych z tytułu użytkowania sieci internetowej w lokalu (budynku), będącym jego miejscem zamieszkania, w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Wysokość wydatków poniesionych na ten cel należy udokumentować fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.

Tak więc, aby móc skorzystać z odliczenia od dochodu wydatków ponoszonych z tytułu użytkowania internetu, należy spełniać następujące warunki:

• ponosić wydatki z tytułu użytkowania internetu w lokalu będącym miejscem zamieszkania,

• posiadać fakturę VAT wystawioną przez świadczeniodawcę w związku z korzystaniem z sieci internetowej.

Sam wyciąg z konta bankowego, z którego dokonywane są przelewy na rachunek świadczeniodawcy w związku z opłatą za korzystanie z internetu, nie jest warunkiem wystarczającym do zastosowania tego odliczenia. Prawo do skorzystania z odliczenia ulgi na internet daje jedynie poniesienie wydatków udokumentowanych fakturą VAT. Forma zapłaty faktury (jaką jest przelew bankowy) nie ma wpływu na odliczenie.

Podstawa prawna:
- Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199)
- Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 46, poz. 328)

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

PODATKI 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »