reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2010 > Ulg odsetkowa w rozliczeniu za 2010 r.

Ulg odsetkowa w rozliczeniu za 2010 r.

Podatnikom, którzy zaciągnęli kredyt lub pożyczkę na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, przysługuje prawo do odliczania wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu lub pożyczki.

Ulga odsetkowa została formalnie uchylona od 1 stycznia 2007 r. Przepisy przejściowe ustawy z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217, poz. 1588) stanowią jednak, że można z niej korzystać do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt (pożyczkę), zawartej przed 1 stycznia 2007 r., nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 r. Oznacza to, że w ramach kontynuacji z ulgi tej można korzystać jeszcze przez wiele lat.

Nowelizacja z 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadziła szereg zmian w katalogu zwolnień od tego podatku dochodowego. Niewielkie zmiany dotyczyły również ulgi odsetkowej.

Celem wprowadzonej nowelizacji jest umożliwienie odliczenia w ramach ulgi odsetkowej odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na spłatę kredytu (pożyczki) mieszkaniowego (tzw. kredyt refinansowy) lub odsetek od kredytu przeznaczonego na spłatę kredytu refinansowego. Od kilku lat obserwowany jest wzrost zainteresowania refinansowaniem kredytów hipotecznych lub korzystanie z bogatej oferty kredytów konsolidacyjnych. W konsekwencji, rośnie liczba osób zmieniających bank na tańszy, ale przez to tracą oni prawo do ulgi odsetkowej. Zmiany wprowadzone niniejszą nowelizacją zmieniają ten stan rzeczy. Mają one zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2008 r.

Podstawa prawna:

- Ustawa z 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 209, poz. 1316).

reklama

Autor:

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
PODATKI 2020 - pakiet STANDARD238.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PODATKI 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama