reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2010 > Czy członkowie rodziny mogą razem korzystać z ulgi internetowej

Czy członkowie rodziny mogą razem korzystać z ulgi internetowej

Mieszkam z rodzicami. Każdy z domowników korzysta z Internetu (łącze szerokopasmowe). Właścicielem mieszkania jest mój ojciec. Czy z odliczenia 760 zł rocznie na Internet może korzystać tylko właściciel mieszkania? Jakie warunki muszę spełnić, bym jako syn mógł z ojcem wspólnie skorzystać z Internetu?

Do ulgi internetowej za korzystanie z tego samego łącza internetowego ma prawo kilka osób. Każda z osób może odliczyć 760 zł rocznie. Podstawowym warunkiem jest podpisanie umowy z dostawcą Internetu przez każdą z zainteresowanych ulgą osób. Następnie należy dysponować fakturami VAT za kolejne miesiące korzystania z Internetu, w których będą wymienione nazwiska tych osób.

Przypomnijmy, że podstawę obliczenia podatku można pomniejszyć o wydatki ponoszone na użytkowanie sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika. Jest to ulga, z której może korzystać kilka osób mieszkających w jednym mieszkaniu. Każdej z nich przysługuje limit odliczenia w roku podatkowym do 760 zł.

Warunkiem wykorzystania tej ulgi jest zgoda dostawcy Internetu na podpisanie wielostronnej umowy z każdą zainteresowaną osobą. Niektórzy dostawcy usług internetowych wprowadzają bowiem ograniczenia: „umowy podpisujemy tylko z mężem i żoną”. Przepisy nie zawierają jednak takich warunków.

PRZYKŁAD
Piotr L. (ojciec) i Anna K. (córka) zawarli 10 lutego 2010 r. z firmą telekomunikacyjną X. umowę o dostęp do Internetu szerokopasmowego. Usługa świadczona jest w Warszawie na ul. Szpaczej 123/23. Mieszkanie to klienci firmy wynajmowali. Faktury wystawiane były na Piotra L. i Annę K. Przez cały 2010 r. zapłacili oni za korzystanie z Internetu 1356 zł. Piotr L. odliczył w zeznaniu rocznym za 2010 r. 760 zł. Anna K. odliczyła 596 zł (1356 zł – 760 zł).
Kwoty odliczenia wynikają z porozumienia Piotra L. i Anny K. w zakresie opłacania kosztów Internetu. Jest to sprawa podatników, jak podzielą prawo do ulgi między siebie. Urząd skarbowy interesuje tylko, czy limit odliczenia przypadający na jedną osobę nie przekroczy 760 zł.

Urzędy skarbowe zazwyczaj akceptują korzystanie z ulgi internetowej przez kilka osób mających dostęp do tego samego łącza internetowego. Powołują się nie tylko na ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, ale także na przepisy dotyczące wystawiania faktur. Jest to art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, jakie informacje powinna zawierać faktura VAT. Drugim przepisem jest § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od VAT. Przepis ten jako element faktury wymienia imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy. Przepisy te dopuszczają wystawienie jednej faktury na kilku nabywców.
reklama

Źródło:

isk.infor.pl
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowa - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama