reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2009 > Wątpliwe wydatki przy uldze remontowej

Wątpliwe wydatki przy uldze remontowej

Co prawda z ulgi remontowej można było korzystać do końca 2005 roku, ale dokonując rozliczenia za poprzedni rok podatkowy aktualne jeszcze pozostaje rozważenie, czy dany typ wydatku mieści się w zakresie tej ulgi.

Szczegółowy zakres i rodzaje wydatków, które mogły podlegać odliczeniu w ramach ulgi remontowej zawiera rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy.

Rozporządzenie to w sposób istotny upraszcza kwalifikację podatkową wydatków, jednak nie likwiduje wszelkich wątpliwości. Prześledźmy je na podstawie stanowiska organów podatkowych.

Kuchnia i zmywarka

Postanowienie Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu z 12 grudnia 2005 r. (nr PD-I/415-89/13/05):
Pytanie podatnika:
Czy wydatki poniesione na zakup kuchenki elektrycznej w postaci płyty ceramicznej i elektrycznego piekarnika oraz zmywarki będących elementami stałej zabudowy kuchni podlegają odliczeniu od podatku dochodowego w ramach ulgi remontowej?
Odpowiedź organu podatkowego
(...)
W ramach tego remontu kuchnia zostanie zabudowana meblami na wymiar, a elementami tej stałej zabudowy będą kuchenka elektryczna w postaci płyty ceramicznej, elektryczny piekarnik oraz zmywarka. Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem, czy wydatki poniesione na zakup wyżej wymienionych urządzeń podlegają odliczeniu w ramach ulgi remontowej. Zdaniem strony, poniesione wydatki uprawniają do skorzystania z ulgi z tytułu wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.
Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu stwierdził, iż stanowisko wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe. (...)
W wykazie robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego, stanowiącym załącznik nr 2 do wyżej powołanego rozporządzenia, wymieniono między innymi remont, modernizację, wymianę lub wykonanie nowych instalacji w lokalu mieszkalnym, obejmujące rozprowadzenie po lokalu instalacji oraz montaż trwale umiejscowionych: wyposażenia, armatury i urządzeń dotyczących:
1) instalacji sanitarnych,
2) instalacji elektrycznych,
3) instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych,
4) instalacji przyzywowych (domofony) i alarmowych,
5) instalacji i urządzeń grzewczych,
6) przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.
Jak wynika z powyższego, odliczeniu od podatku w ramach ulgi z tytułu wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego podlegają wydatki poniesione na zakup płyty ceramicznej i piekarnika, będących urządzeniami grzewczymi, o których mowa w punkcie 5 wyżej wymienionego rozporządzenia, natomiast zakup zmywarki, która jest sprzętem gospodarstwa domowego, nie mieści się w wykazie wydatków uprawniających do skorzystania z ulgi remontowej. (...)
reklama

Autor:

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PIRXON

PIRXON SA (dawniej SmartMedia Sp. z o.o.) od 2004 roku optymalizuje procesy, dostarczając zaawansowane rozwiązania informatyczne polskim i zagranicznym firmom.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama