reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2009 > Jak skorzystać z ulgi na internet

Jak skorzystać z ulgi na internet

W rozliczeniu za 2009 r. osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, jak też przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych mogą skorzystać z ulgi na Internet. Ulga ta podlega odliczeniu od dochodu. Aby z niej skorzystać, podatnicy muszą jednak spełnić kilka warunków.

Warunek 1: Udokumentowanie ponoszonych wydatków fakturami VAT

Podatnicy, którzy zamierzają skorzystać z ulgi na Internet, mają obowiązek udokumentowania poniesionych wydatków fakturami VAT. W praktyce oznacza to, że tylko ten rodzaj dokumentu stanowi podstawę do skorzystania z ulgi. Na takim stanowisku stają również organy podatkowe. W piśmie z 18 czerwca 2007 r., nr PDII/415-14/AG/07, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdził, że:

Skorzystanie z ulgi na Internet uzależnione jest od spełnienia kilku warunków m.in. wydatki te muszą być potwierdzone fakturą VAT.

Podatnicy powinni również pamiętać, że na otrzymanej od dostawcy Internetu fakturze VAT muszą się znaleźć dane osoby, która zamierza skorzystać z ulgi. Jeżeli bowiem na fakturze znajdą się dane innej osoby, podatnik nie będzie mógł skorzystać z ulgi. W takiej sytuacji bez znaczenia pozostaje fakt, że w praktyce to on korzystał z Internetu. Nie stanowi przeszkody w skorzystaniu z ulgi sytuacja, w której na fakturze figurują dwie osoby. Stanie się tak w przypadku, gdy jedna umowa zostanie zawarta z tymi dwiema osobami. Do najczęstszych przypadków należą umowy zawierane z obojgiem małżonków. Pozwala to na odliczenie ulgi przez każdego z nich do wysokości przysługującego im limitu, pod warunkiem że ponieśli oni wydatki w tej wysokości. Możliwość odliczenia ulgi na Internet przez obu małżonków potwierdziło Ministerstwo Finansów w piśmie z 25 lutego 2005 r., nr PB5/MC-033-29-368/05. Stwierdzono w nim, że:

W konsekwencji, w sytuacji gdy użytkownikiem Internetu są małżonkowie i obydwoje ponoszą wydatki z tego tytułu, to aby obydwoje (do wysokości 760 zł każdy) mogli skorzystać z odliczenia, na fakturze muszą widnieć zarówno dane osobowe męża, jak i żony. W przeciwnym wypadku z odliczenia skorzysta tylko ten małżonek, którego imię i nazwisko wpisane jest na fakturze.

Z ulgi mogą również skorzystać osoby, które nie są małżonkami, a zostały wymienione na fakturze jako odbiorcy Internetu, np. domownicy. Potwierdzają to organy podatkowe. W cytowanym wcześniej piśmie Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu potwierdził możliwość skorzystania z ulgi przez matkę i córkę, których dane znajdowały się na fakturze wystawionej przez dostawcę Internetu. W piśmie tym organ podatkowy stwierdził, że:

Z przedmiotowej ulgi korzystać mogą te osoby, które określone zostały przez wystawcę faktury jako odbiorcy usługi. Zatem w przypadku użytkowania Internetu przez wnioskodawczynię i jej córkę, na fakturze widnieć powinny dane osobowe zarówno wnioskodawczyni, jak i jej córki.

reklama

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
OFERTA SPECJALNA: Komplet VAT 2020. Komentarz z książką Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyran

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama