reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2009 > Jak wystawić PIT-11, aby skorygować nieprawidłowo pobrany podatek

Jak wystawić PIT-11, aby skorygować nieprawidłowo pobrany podatek

Czy w PIT-11 należy wykazywać przychody z tzw. „małych umów zleceń”, tj. od umów opłacanych miesięcznie w wysokości nie wyższej niż 200 zł? Jak wystawić PIT-11, gdy w 2009 r. od wypłaconego pracownikowi świadczenia pieniężnego z zfśs została pobrana zaliczka, skoro w sierpniu ub.r. wprowadzono zwolnienie takich świadczeń z podatku? To tylko nieliczne pytania, jakie nasuwają się płatnikom podatku, którzy muszą wystawić informacje PIT-11.

PIT-11 bez podatku ryczałtowego, poza jednym wyjątkiem…

Od 2009 r. niektóre przychody z działalności wykonywanej osobiście (m.in. z tytułu umowy zlecenia, umowy o dzieło, kontraktu menedżerskiego, powołania do składu zarządu, rady nadzorczej, komisji lub innego organu stanowiącego osoby prawnej) podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 18% (bez pomniejszania przychodu ani o koszty jego uzyskania, ani o składki ZUS). Taki sposób opodatkowania ma zastosowanie, jeżeli suma należności określonych w umowie lub w umowach zawartych z osobą niebędącą pracownikiem płatnika z tego samego tytułu nie przekracza miesięcznie od tego samego płatnika kwoty 200 zł (art. 30 ust. 1 pkt 5a updof).

WAŻNE!

Przychody z tytułu działalności wykonywanej osobiście, osiągane w wysokości do 200 zł miesięcznie przez osoby niebędące pracownikami danego pracodawcy, są opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 18% przychodu.

Gdy umowa lub umowy zawarte z osobą niebędącą pracownikiem płatnika wprost nie określają kwoty należności, a wyłącznie sposób jej wyliczenia (np. jako iloczyn stawki godzinowej i czasu pracy), wówczas w podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zastosowania zryczałtowana forma opodatkowania. Od należności z takich umów (bez względu na jej wysokość) trzeba pobierać zaliczkę na podatek.

Ustawodawca w poruszonej kwestii odwołał się wyraźnie do miesięcznej sumy należności określonej w umowie, a nie do miesięcznej sumy należności wypłaconej na podstawie umowy. Zatem o konieczności naliczenia podatku zryczałtowanego nie przesądza faktyczna kwota wypłacona za realizację konkretnej umowy, lecz sama treść umowy.

PRZYKŁAD

Klub sportowy zawarł z malarzem umowę zlecenia na pomalowanie 3 pomieszczeń szatni. Strony określiły w umowie wynagrodzenie w wysokości 450 zł. Malarz z uwagi na przyjęcie innego zlecenia pomalował tylko jedno pomieszczenie i dlatego klub sportowy wypłacił mu jedynie 150 zł. Od tej kwoty powinna być obliczona i pobrana zaliczka na podatek dochodowy, a nie ryczałt, ponieważ kwota wynikająca z umowy przekraczała 200 zł.

Należności opodatkowanych w sposób zryczałtowany nie należy wykazywać w PIT-11. Podatnik nie ma tym samym obowiązku ujmowania tych przychodów w zeznaniu rocznym. Jeżeli jednak podatek ryczałtowy został pobrany niesłusznie, to płatnik powinien pobrać zaliczkę na podatek, przychód powinien być wykazany w PIT-11 i rozliczony w rocznym zeznaniu podatkowym.

reklama

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Posyniak

Notariusz Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama