reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2009 > Rozliczenie w PIT-11 dochodów pracowników osiąganych w Niemczech

Rozliczenie w PIT-11 dochodów pracowników osiąganych w Niemczech

Spółka zatrudnia pracowników, których następnie oddelegowuje do pracy w Niemczech. Pobyt każdego z pracowników w Niemczech przekroczył łącznie 183 dni – 2009 r. Na spółce jako płatniku ciąży obowiązek sporządzenia i przesłania w ustawowym terminie informacji PIT-11.

Spółka jest zwolniona z obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od dochodów uzyskanych przez pracowników z pracy wykonywanej poza terytorium Polski zgodnie z art. 32 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w świetle umowy między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, dochody wypłacane przez spółkę podlegają opodatkowaniu na terenie Niemiec – w Polsce stanowią dochód zwolniony z opodatkowania).

Pytanie

1. Czy w pozycji 39 „Dochód zwolniony od podatku” druku PIT-11 za 2009 rok (wersja 17) należy wykazać całość uzyskanych przez pracownika dochodów (zwolnionych w Polsce w myśl umowy między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku) pomniejszonych zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 20 u.p.d.o.f. o przychód wolny od podatku w kwocie odpowiadającej 30 proc. diety (określonej w odrębnych przepisach) za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy?

2. Czy w pozycji 39 druku PIT-11 należy wykazać całość uzyskanych przez pracownika dochodów (zwolnionych w Polsce) bez pomniejszenia o kwotę odpowiadającą 30 proc. diet określonej w odrębnych przepisach za każdy dzień pobytu za granicą (o którym mówi art. 21 ust. 1 pkt 20 u.p.d.o.f.?

3. Czy wykazane w pozycji 39 dochody powinny być pomniejszone o koszty uzyskania przychodów wynikające z art. 22 ust. 2 u.p.d.o.f.?

4. Czy należy ww. koszty uzyskania przychodów wykazać odrębnie w pozycji 37 „koszty uzyskania przychodów” druku PIT-11?

5. Czy w poz. 76 „składki na ubezpieczenie społeczne, podlegające odliczeniu od dochodu” i w poz. 78 „składki na ubezpieczenie zdrowotne, podlegające odliczeniu od podatku” druku PIT-11 należy wykazać odpowiednio składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne odprowadzone do polskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, których podstawę stanowi dochód (przychód) zwolniony na podstawie przepisów umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec? A jeżeli nie należy wykazywać tych pozycji na druku PIT-11, to czy należy dołączyć pracownikowi dodatkową informację o powyższych kwotach?

Stanowisko organu podatkowego

(...) Na podstawie art. 32 ust. 6 u.p.d.o.f., zakład pracy nie pobiera zaliczek na podatek dochodowy od dochodów uzyskanych przez pracownika z pracy wykonywanej poza terytorium Polski, pod warunkiem że dochody te podlegają lub będą podlegać opodatkowaniu poza terytorium Polski. Na wniosek podatnika, zakład pracy pobiera zaliczki na podatek dochodowy, stosownie do ust. 1–5, z uwzględnieniem art. 27 ust. 9 i 9a. (...)

reklama

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zawadzki

Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama