reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2009 > Składanie rozliczenia rocznego PIT-37 przez internet

Składanie rozliczenia rocznego PIT-37 przez internet

Dnia 8 kwietnia 2009 r. weszła w życie nowelizacja przepisów ordynacji podatkowej, która umożliwia podatnikom składanie elektronicznych deklaracji podatkowych PIT-37 przez internet, bez konieczności posiadania tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Nowelizacja ordynacji podatkowej weszła w życie z dniem ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw. Na podstawie zmienionych przepisów, Minister Finansów wydał dwa rozporządzenia, które weszły w życie w tym samym dniu:

● rozporządzenie z 7 kwietnia 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie struktury logicznej deklaracji i podań, sposobu ich przesyłania oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone (Dz.U. Nr 57, poz. 469),

● rozporządzenie z 8 kwietnia 2009 r. w sprawie wzoru pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz wzoru zawiadomienia o odwołaniu tego pełnomocnictwa (Dz.U. Nr 57, poz. 470).

Taki termin wejścia w życie umożliwia podatnikom podatku dochodowego złożenie w formie elektronicznej zeznań rocznych w nowej uproszczonej formule.

W związku z omawianą zmianą przepisów, Ministerstwo Finansów uruchomiło usługę elektronicznego rozliczenia PIT–37 przez internet bez konieczności kwalifikowanego podpisu elektronicznego, którego zakup wiąże się z wydatkiem kilkuset złotych. Usługa udostępniona została na stronie

Rozliczenie przez internet dotyczy formularza PIT-37 wraz z załącznikami PIT/O, PIT/D i PIT-2K. Aby wysłać zeznanie roczne, trzeba pobrać z tej strony interaktywny formularz PIT-37. Po kliknięciu opcji „wyślij” podatnik otrzymuje numer referencyjny, generowany automatycznie przez system e-Deklaracje. Numer ten będzie potrzebny do pobierania Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO), które jest dowodem i potwierdzeniem terminu złożenia zeznania podatkowego. Nie trzeba drukować zeznania podatkowego, do celów dowodowych wystarczy zachować UPO.

Małżonkowie, którzy chcą rozliczyć się wspólnie w ten sposób, muszą jednak zgłosić ten zamiar naczelnikowi urzędu skarbowego w formie papierowej na druku UPL-1. W formularzu tym jeden z małżonków upoważnia drugiego do podpisania zeznania rocznego PIT-37 w jego imieniu. Jeśli upoważnienie jest bezterminowe, nie trzeba wysyłać go ponownie w kolejnych latach. Upoważnienie można odwołać w każdej chwili na druku OPL-1.

Aby móc złożyć zeznanie podatkowe przez internet, wymagany jest komputer z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows (2000, XP lub Vista) i skonfigurowanym dostępem do internetu, pobrana ze strony MF wtyczka do programu Adobe Reader (zainstalowana w systemie) oraz pobrane ze stron MF formularze PIT-37 oraz UPO.

Obowiązujące wcześniej przepisy (art. 3c § 1 i 2 o.p.) stanowiły, iż podatnik lub płatnik zamierzający składać deklaracje w formie elektronicznej musiał zawiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego właściwego w sprawie ewidencji podatników i płatników, a także wskazać osobę lub osoby upoważnione do składania deklaracji w tej formie i podpisywania deklaracji podpisem elektronicznym. Podatnik lub osoba upoważniona musiała złożyć zgłoszenie upoważnienia za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Stosownie natomiast do § 3 tego artykułu, deklaracje mogły być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej po potwierdzeniu zgodności danych zawartych w zawiadomieniu z danymi podanymi w zgłoszeniu. Potwierdzenie następowało w formie zaświadczenia wydanego przez naczelnika urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia złożenia zgłoszenia. Zaświadczenie mogło być także wydane w formie elektronicznej.

reklama

Autor:

Źródło:

isk.infor.pl
OFERTA SPECJALNA: Komplet VAT 2020. Komentarz z książką Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Ekonomista, prawnik, doradca podatkowy, publicysta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama