reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2009 > Składanie rozliczenia rocznego PIT-37 przez internet

Składanie rozliczenia rocznego PIT-37 przez internet

Dnia 8 kwietnia 2009 r. weszła w życie nowelizacja przepisów ordynacji podatkowej, która umożliwia podatnikom składanie elektronicznych deklaracji podatkowych PIT-37 przez internet, bez konieczności posiadania tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Nowelizacja ordynacji podatkowej weszła w życie z dniem ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw. Na podstawie zmienionych przepisów, Minister Finansów wydał dwa rozporządzenia, które weszły w życie w tym samym dniu:

● rozporządzenie z 7 kwietnia 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie struktury logicznej deklaracji i podań, sposobu ich przesyłania oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone (Dz.U. Nr 57, poz. 469),

● rozporządzenie z 8 kwietnia 2009 r. w sprawie wzoru pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz wzoru zawiadomienia o odwołaniu tego pełnomocnictwa (Dz.U. Nr 57, poz. 470).

Taki termin wejścia w życie umożliwia podatnikom podatku dochodowego złożenie w formie elektronicznej zeznań rocznych w nowej uproszczonej formule.

W związku z omawianą zmianą przepisów, Ministerstwo Finansów uruchomiło usługę elektronicznego rozliczenia PIT–37 przez internet bez konieczności kwalifikowanego podpisu elektronicznego, którego zakup wiąże się z wydatkiem kilkuset złotych. Usługa udostępniona została na stronie

Rozliczenie przez internet dotyczy formularza PIT-37 wraz z załącznikami PIT/O, PIT/D i PIT-2K. Aby wysłać zeznanie roczne, trzeba pobrać z tej strony interaktywny formularz PIT-37. Po kliknięciu opcji „wyślij” podatnik otrzymuje numer referencyjny, generowany automatycznie przez system e-Deklaracje. Numer ten będzie potrzebny do pobierania Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO), które jest dowodem i potwierdzeniem terminu złożenia zeznania podatkowego. Nie trzeba drukować zeznania podatkowego, do celów dowodowych wystarczy zachować UPO.

Małżonkowie, którzy chcą rozliczyć się wspólnie w ten sposób, muszą jednak zgłosić ten zamiar naczelnikowi urzędu skarbowego w formie papierowej na druku UPL-1. W formularzu tym jeden z małżonków upoważnia drugiego do podpisania zeznania rocznego PIT-37 w jego imieniu. Jeśli upoważnienie jest bezterminowe, nie trzeba wysyłać go ponownie w kolejnych latach. Upoważnienie można odwołać w każdej chwili na druku OPL-1.

Aby móc złożyć zeznanie podatkowe przez internet, wymagany jest komputer z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows (2000, XP lub Vista) i skonfigurowanym dostępem do internetu, pobrana ze strony MF wtyczka do programu Adobe Reader (zainstalowana w systemie) oraz pobrane ze stron MF formularze PIT-37 oraz UPO.

Obowiązujące wcześniej przepisy (art. 3c § 1 i 2 o.p.) stanowiły, iż podatnik lub płatnik zamierzający składać deklaracje w formie elektronicznej musiał zawiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego właściwego w sprawie ewidencji podatników i płatników, a także wskazać osobę lub osoby upoważnione do składania deklaracji w tej formie i podpisywania deklaracji podpisem elektronicznym. Podatnik lub osoba upoważniona musiała złożyć zgłoszenie upoważnienia za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Stosownie natomiast do § 3 tego artykułu, deklaracje mogły być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej po potwierdzeniu zgodności danych zawartych w zawiadomieniu z danymi podanymi w zgłoszeniu. Potwierdzenie następowało w formie zaświadczenia wydanego przez naczelnika urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia złożenia zgłoszenia. Zaświadczenie mogło być także wydane w formie elektronicznej.

reklama

Autor:

Źródło:

isk.infor.pl
PODATKI 2020 - pakiet STANDARD238.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PODATKI 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

V4 Legal

V4 Legal to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama