reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2009 > Opodatkowanie dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych

Opodatkowanie dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych

Dnia 23 kwietnia 2009 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretację indywidualną w sprawie o sygnaturze IPPB2/415-33/09-3/AZ, która dotyczyła opodatkowania dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych.

Sprawa dotyczyła Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, które prowadzi działalność w zakresie zarządzania funduszami inwestycyjnymi, oferując klientom jednostki uczestnictwa tego funduszu. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych, jednostki uczestnictwa może nabyć również spółka jawna, której jednym wspólnikiem jest osoba fizyczna a drugim osoba prawna. Sytuacja taka zobowiązuje fundusz w przyszłości do odkupienia jednostek uczestnictwa według ich bieżącej wartości.

Istotą interpretacji było rozstrzygnięcie zagadnienia, czy fundusz inwestycyjny dokonujący odkupienia jednostek uczestnictwa od uczestnika będącego spółką osobową, w której jeden wspólnik jest osobą fizyczną a drugi osobą prawną, nie jest zobowiązany do pobrania zryczałtowanego podatku, o którym mowa w art. 30 a ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176), w konsekwencji czego całość kwoty pochodzącej z odkupienia jednostek uczestnictwa powinien przekazać na rachunek uczestnika - spółki osobowej, czy też powinien pobrać 19% zryczałtowany podatek na podstawie ustawy od połowy dochodu spółki osobowej, uzyskanego z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, należnego wspólnikowi będącemu osobą fizyczną a pozostały dochód bez potrąceń przekazać spółce osobowej, jako udział należny wspólnikowi tej spółki będącemu osobą prawną.

Dyrektor uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym w przypadku gdy fundusz odkupuje jednostki uczestnictwa od uczestnika, który jest spółką osobową, gdzie jeden ze wspólników jest osobą fizyczną a drugi osobą prawną, powinien podzielić kwotę, która stanowi nadwyżkę pomiędzy kwotą uzyskaną z odkupienia jednostek a kwotą jaką uczestnik zapłacił za nabycie tych jednostek, powiększoną o opłaty manipulacyjne pobrane przez fundusz przy zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa (dochód od kapitału) i dopiero wówczas, od części tej kwoty (stanowiącej udział wspólnika będącego osobą fizyczną w zyskach spółki osobowej) pobrać jako płatnik zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu udziału w funduszach kapitałowych. Nie ma przy tym znaczenia czy wspólnik będący osobą fizyczną opodatkowany jest na zasadzie art. 27 czy art. 30 c ustawy.

Pozostałą kwotę z tego udziału, należną wspólnikowi będącemu osobą prawną, fundusz powinien przekazać na rachunek spółki osobowej. W przypadku bowiem uczestników funduszu będących osobami prawnymi, ich dochód uzyskany z odkupienia przez fundusz jednostek uczestnictwa opodatkowany jest na zasadach ogólnych. Podatnik taki zobowiązany jest samodzielnie rozliczyć się z należnego od takiego dochodu podatku.

Maciej Szulikowski


reklama

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Posyniak

Notariusz Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama