reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2009 > 1 proc. na organizacje pożytku publicznego – zmiany w rozliczeniu za 2009 r.

1 proc. na organizacje pożytku publicznego – zmiany w rozliczeniu za 2009 r.

Nowelizacja z 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadziła szereg zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych. Zmiany objęły również zasady odliczania 1proc. na rzecz organizacji pożytku publicznego.

W wyniku nowelizacji począwszy od rozliczenia za 2009 r. wprowadzono kilka zmian w procedurze przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Możliwość wskazania organizacji pożytku publicznego przez korekcie

Ustawodawca w uzasadnieniu nowelizacji uspokaja jednak, że istota odliczenia pozostaje bez zmian, a ewentualne zmiany są korzystne dla podatników. To podatnik nadal będzie wybierać organizację, której chce przekazać podatek, a naczelnik urzędu skarbowego zajmie się jego przekazaniem. Ze zmian warto wskazać, że dopuszczono możliwość wskazania organizacji pożytku publicznego w sytuacji złożenia przez podatnika korekty zeznania, pod warunkiem że korekta będzie dokonana w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.

Warto zwrócić uwagę, że po raz ostatni wykaz ten został ogłoszony przez ministra w formie obwieszczenia w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” w terminie do końca grudnia 2008 r. Na podstawie dodanego do ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie art. 27a od 2009 r. wykaz uprawnionych organizacji będzie prowadzony w formie elektronicznej i ogłaszany w Biuletynie Informacji Publicznej przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.

Taka forma prowadzenia wykazu umożliwi jego bieżącą aktualizację, dzięki czemu znacznie szybciej będzie następować weryfikacja danych organizacji uprawnionych do otrzymania kwot przekazywanych przez podatników z tytułu 1% podatku. Dzięki temu w wykazie zamieszczane będą nie tylko organizacje pożytku publicznego, które status organizacji pożytku publicznego posiadają na dzień 30 listopada roku podatkowego (tak jak to miało miejsce do tej pory), lecz również te, które taki status zyskały po tej dacie - ale w terminie umożliwiającym podatnikom uwzględnienie ich w składanych zeznaniach rocznych (bądź korektach tych zeznań dokonywanych nie później niż dwa miesiące po upływie terminu do złożenia zeznania). Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego został zobowiązany do sporządzenia wykazu w formie elektronicznej najpóźniej do 31 grudnia 2009 r.

Dane do elektronicznego wykazu (z wyjątkiem numeru rachunku bankowego) mają być dostarczane na bieżąco przez Ministra Sprawiedliwości. Numer rachunku - jak już wyżej wspomniano - mają wskazywać same uprawnione organizacje.

Elektroniczny wykaz opp będzie zawierał następujące dane:

reklama

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Posyniak

Notariusz Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama