reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2009 > Ulga prorodzinna a zagraniczne dochody dziecka

Ulga prorodzinna a zagraniczne dochody dziecka

Podatnik uważa, iż może odliczyć ulgę prorodzinną, ponieważ zarobione przez syna pieniądze w Polsce nie przekroczyły kwoty 3088 zł. Czy podatnik może odliczyć ulgę prorodzinną?

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 15 kwietnia 2009 r. (nr IPPB4/415-98/09-2/SP)

Stan faktyczny

Syn wnioskodawczyni jest studentem, który nie ukończył 25 lat.

W 2007 roku syn pracował w Szwajcarii. Zarobił pewną kwotę, pracował przez 2 tygodnie w Polsce i zarobił 500 zł. Taka sama sytuacja powtórzyła się w 2008 roku: syn wnioskodawczyni pracował w Szwajcarii i przez kilka dni w Polsce, gdzie zarobił 137 zł. Syn rozliczył się z urzędem skarbowym. Wnioskodawczyni zadzwoniła do urzędu skarbowego z pytaniem, czy jako matka i osoba pracująca - rozliczając się z urzędem skarbowym - może odliczyć ulgę z tytułu wychowywania dzieci (chodzi o 1145,08 zł za 2007 r.) i czy może odliczyć tę ulgę za rok rozliczeniowy 2008. W odpowiedzi na to pytanie naczelnik urzędu Skarbowego odpowiedziała, że nie. Natomiast - dzwoniąc na nr tel. 0 801 055 055 - wnioskodawczyni otrzymała odpowiedź, ze może skorzystać z ulgi prorodzinnej, ponieważ syn nie zarobił w Polsce kwoty, która przekracza sumy 3088 zł. Wnioskodawczyni dowiedziała się również, iż za 2007 r. może złożyć korektę zeznania podatkowego, natomiast za 2008 r. może ulgę odliczyć.

Pytanie

Stanowisko podatnika

Wnioskodawczyni uważa, iż może odliczyć ulgę prorodzinną, ponieważ zarobione przez syna pieniądze w Polsce w roku 2007 ani w 2008 r. nie przekroczyły kwoty 3088 zł.

Stanowisko organu podatkowego

W świetle obowiązującego stanu prawnego, stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 27f u.p.d.o.f., od podatku dochodowego - obliczonego zgodnie z art. 27 cytowanej ustawy, pomniejszonego o kwotę składki, o której mowa w art. 27b - podatnik ma prawo odliczyć rocznie kwotę, obliczoną zgodnie z ust. 2, jeżeli w roku podatkowym wychowywał własne lub przysposobione dzieci, o których mowa w art. 6 ust. 4 ustawy.

2007 r.

Do osób, o których mowa w wyżej, powołanym art. 6 ust. 4 ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2007 r. zalicza się:

• dzieci małoletnie;

• dzieci, bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny;

• dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach - Prawo o szkolnictwie wyższym, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku.

reklama

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
OFERTA SPECJALNA: Komplet VAT 2020. Komentarz z książką Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Ekonomista, prawnik, doradca podatkowy, publicysta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama