reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2009 > Nie ma ulgi meldunkowej bez stałego zameldowania

Nie ma ulgi meldunkowej bez stałego zameldowania

Podatnik nie może skorzystać z prawa do zwolnienia w ramach tzw. ulgi meldunkowej, gdy nie został spełniony warunek zameldowania na pobyt stały w zbytym budynku mieszkalnym przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA

Podatniczka mieszkająca obecnie w Niemczech, nabyła w 2008 r. w drodze dziedziczenia testamentowego spadek po mężu w Polsce. Spadek obejmował połowę nieruchomości, która wchodziła wcześniej w skład wspólności majątkowej małżeńskiej, która została nabyta przez podatniczkę i jej męża w 1994 r. W nieruchomości podatniczka mieszkała i była zameldowana na pobyt czasowy. Podatniczka sprzedała całą nieruchomość w 2009 r. Czy w związku z tym podatniczka może skorzystać z prawa do zwolnienia w ramach tzw. „ulgi meldunkowej”?

ODPOWIEDŹ IZBY

Izba Skarbowa w Warszawie dokonując oceny skutków prawnych przedstawionego w sprawie stanu faktycznego, wskazała, że:

- do przychodu ze sprzedaży nieruchomości tj. w części odpowiadającej udziałowi nabytemu wraz z mężem w 1994 r. w ramach wspólności małżeńskiej, będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.;

- do przychodu ze sprzedaży nieruchomości w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w drodze spadku po mężu w 2008 r. będzie podlegał opodatkowaniu na zasadach obowiązujących od 1 stycznia 2007 r.

Izba wyjaśniła, że podstawowym warunkiem rozstrzygającym czy przychody uzyskane z odpłatnego zbycia m.in. budynku mieszkalnego będą podlegały zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych jest m.in. dwunastomiesięczny okres zameldowania na pobyt stały w danym budynku. Zameldowanie się zarówno na pobyt stały, jak i czasowy stanowi dopełnienie obowiązku o charakterze ewidencyjno – administracyjnym przed właściwym ze względu na miejsce pobytu stałego lub czasowego organem gminy.

Reasumując, podatniczka nie może skorzystać z prawa do zwolnienia w ramach ulgi meldunkowej, gdyż nie został spełniony warunek zameldowania na pobyt stały w zbytym budynku mieszkalnym przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy. Zatem dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym.

Natomiast sprzedaż połowy udziału nieruchomości, tj. w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w 1994 r. w ramach wspólności małżeńskiej, nie podlega opodatkowaniu z uwagi na upływ pięcioletniego okresu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 30 października 2009 r. (nr IPPB4 /415-522/09-2/JK2).

reklama

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
PODATKI 2020 - pakiet STANDARD238.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PODATKI 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

V4 Legal

V4 Legal to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama