reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2009 > Jak postąpić, gdy w zeznaniu rocznym ulgę meldunkową rozliczył tylko jeden z małżonków

Jak postąpić, gdy w zeznaniu rocznym ulgę meldunkową rozliczył tylko jeden z małżonków

W lutym 2007 r. nabyłem wraz z żoną mieszkanie. Sprzedaliśmy je w czerwcu 2008 r. Byłem w nim zameldowany od momentu jego zakupu do sprzedaży, czyli ponad 12 miesięcy. W związku z tym skorzystałem ze zwolnienia od podatku. Ponieważ żona nie była w sprzedawanym mieszkaniu zameldowana, musiała zapłacić podatek od połowy dochodu uzyskanego z tytułu jego sprzedaży. Rozliczyła go w zeznaniu za 2008 r. Nasz sposób postępowania wynikał z interpretacji podatkowej, którą uzyskaliśmy w tej sprawie. Czy możemy odzyskać zapłacony podatek?

RADA

Istnieje możliwość odzyskania podatku zapłaconego przez żonę z tytułu sprzedaży w 2008 r. mieszkania nabytego w 2007 r. Pomimo niekorzystnych interpretacji wydawanych w tej sprawie przez organy podatkowe, sądy administracyjne potwierdzają prawo do skorzystania z ulgi meldunkowej przez obydwoje małżonków, nawet gdy w sprzedawanym mieszkaniu był zameldowany tylko jeden z nich.

UZASADNIENIE

Podatnicy, którzy zbywają nieruchomości nabyte w latach 2007–2008, mogą przy ich sprzedaży skorzystać z tzw. ulgi meldunkowej. Warunkiem jest zameldowanie podatnika na pobyt stały w zbywanej nieruchomości przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy. Jeżeli podatnik był zameldowany w zbywanej nieruchomości przez okres krótszy niż 12 miesięcy albo w ogóle nie był w niej zameldowany, to nie może skorzystać z ulgi meldunkowej. Wiąże się to z obowiązkiem zapłaty 19% podatku dochodowego (art. 21 ust. 1 pkt 126 i art. 30e updof, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r.).

Możliwość korzystania z ulgi meldunkowej dotyczy nie tylko indywidualnych podatników, ale również małżonków, którzy sprzedają nabytą wcześniej na współwłasność nieruchomość. Potwierdza to art. 21 ust. 22 updof. Z przepisu tego wynika, że zwolnienie z tytułu ulgi meldunkowej ma zastosowanie łącznie do obojga małżonków.

Stanowisko organów podatkowych w kwestii korzystania z ulgi meldunkowej przez małżonków

Z pytania wynika, że nabyli Państwo mieszkanie w 2007 r., a sprzedali je w 2008 r. Ponieważ tylko Pan był zameldowany w mieszkaniu, z ulgi meldunkowej nie skorzystała Pana żona. Taki sposób rozliczenia uzyskanego przez Państwa dochodu z tytułu sprzedaży mieszkania został potwierdzony w uzyskanej w tej sprawie interpretacji podatkowej.

Analizując tę sytuację, należy stwierdzić, że otrzymana przez Państwa interpretacja została wydana zgodnie z obowiązującym od 2007 r. stanowiskiem organów podatkowych w kwestii rozliczania ulgi meldunkowej przez małżonków. Organy podatkowe jednomyślnie twierdziły i nadal twierdzą, że aby oboje małżonkowie mogli skorzystać z ulgi meldunkowej, muszą być zameldowani w sprzedawanej nieruchomości przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy. Gdy meldunek posiadał tylko jeden z małżonków, tylko on mógł skorzystać z ulgi meldunkowej. Niezameldowany małżonek musiał natomiast zapłacić 19% podatek dochodowy od połowy uzyskanego dochodu.

Przykładowo w piśmie z 3 marca 2009 r., nr IPPB4/415-194/08-4/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, że:

reklama

Autor:

ekspert w zakresie podatków dochodowych

Źródło:

Monitor Księgowego
PODATKI 2020 - pakiet STANDARD238.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PODATKI 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Kadrowo – Płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama