reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2009 > Jak rozliczyć PIT-38 przy niskim dochodzie tylko z tego tytułu

Jak rozliczyć PIT-38 przy niskim dochodzie tylko z tego tytułu

Ze sprzedaży papierów wartościowych (akcji) w 2009 r. uzyskałem dochód 802 zł. Innych dochodów w 2009 r. nie uzyskałem. Proszę o pomoc w wypełnieniu PIT-38 i prawidłowym określeniu kwoty podatku do zapłaty. Czy podatek do zapłaty powinien wynosić 152 zł (802 zł x 19% = 152,38 zł, w zaokrągleniu 152 zł)? Gdy kwota dochodów nie powoduje obowiązku podatkowego, też trzeba składać PIT-38?


Pomimo że kwota dochodu jest niska, to i tak należy złożyć PIT-38 i zapłacić podatek, który wynosi w tym przypadku 152 zł. Niestety, w opisanej sytuacji nie jest możliwe pomniejszenie podatku o kwotę wolną, ponieważ dochody „z giełdy” nie podlegają sumowaniu z dochodami opodatkowanymi według skali, która przewiduje kwotę wolną.

W przypadku uzyskania w 2009 r. jedynie dochodu z tytułu sprzedaży akcji nie będzie Pan miał możliwości odliczenia od podatku kwoty wolnej. Dochody te nie podlegają bowiem sumowaniu z dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej określonej w art. 27 updof, ale podlegają opodatkowaniu 19% podatkiem. Możliwość odliczenia kwoty wolnej przewidziana jest zaś tylko przy dochodach opodatkowanych według skali podatkowej.

Ustalając dochód ze sprzedaży papierów wartościowych (akcji), który podlega opodatkowaniu, należy od kwoty przychodów odjąć sumę kosztów ich uzyskania.

Do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć należy m.in.:

• koszt nabycia papieru wartościowego,

• prowizje, które pobiera biuro maklerskie, związane zarówno z zakupem akcji, jak i ich sprzedażą,

• opłaty związane z założeniem i prowadzeniem rachunku maklerskiego.

PRZYKŁAD

Przychód ze sprzedaży akcji wyniósł w 2009 r. 20 000 zł, koszty uzyskania przychodu 15 000 zł (koszt nabycia akcji, prowizja biura maklerskiego od kupna i sprzedaży akcji, opłata za prowadzenie konta maklerskiego). Dochód wyniósł 5000 zł. Od tak ustalonej kwoty należy zapłacić podatek w wysokości 950 zł (5000 zł x 19%).

• art. 30b, art. 45 ust. 5c-5f ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176

reklama

Autor:

doradca podatkowy

Źródło:

Monitor Księgowego
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

M&M Księgi Rachunkowe

M&M Księgi Rachunkowe to nie tylko profesjonalna obsługa księgowo-podatkowa dla firm, a realne wsparcie biznesu na różnych płaszczyznach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama