reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2009 > Czy trzeba sporządzić PIT-40 za 2009 r. dla pracownika korzystającego z ulgi na dzieci

Czy trzeba sporządzić PIT-40 za 2009 r. dla pracownika korzystającego z ulgi na dzieci

Nasza firma sporządza dla niektórych pracowników roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40. Czy w związku z tym możemy odmówić pracownikom, którzy zamierzają w rozliczeniu za 2009 r. skorzystać z tej ulgi, sporządzenia dla nich PIT-40?

W PIT-40 za 2009 r. nie ma obowiązku rozliczania za pracowników ulgi na dzieci.

Od 1 grudnia 2008 r. zmianie uległy zasady sporządzania przez pracodawców rocznego obliczenia podatku na formularzu PIT-40. Na skutek zmiany art. 37 ust. 1a pkt 4 updof pracodawcy zostali pozbawieni obowiązku rozliczania w PIT-40 ulgi na dzieci. W praktyce oznacza to, że pracownicy, którzy zamierzają skorzystać z ulgi na dzieci, będą zobowiązani do samodzielnego sporządzenia zeznania podatkowego.

Pomimo że znowelizowany przepis wszedł w życie 1 grudnia 2008 r., ma zastosowanie dopiero do rozliczenia podatku za 2009 r. Wynika to z art. 13 ustawy nowelizującej z 6 listopada 2008 r., który stanowi, że:

do dokonywania rocznego obliczenia podatku za 2008 r., zgodnie z art. 34 i art. 37 updof, ma zastosowanie art. 37 ust. 1a pkt 4 lit. b updof, w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 listopada 2008 r.

W konsekwencji pracodawcy w PIT-40 za 2009 r. nie mają obowiązku rozliczyć na wniosek pracownika ulgę na dzieci według zasad sprzed nowelizacji.

• art. 37 ust. 1 i 1a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176

reklama

Autor:

ekspert w zakresie podatków dochodowych

Źródło:

Monitor Księgowego
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PIRXON

PIRXON SA (dawniej SmartMedia Sp. z o.o.) od 2004 roku optymalizuje procesy, dostarczając zaawansowane rozwiązania informatyczne polskim i zagranicznym firmom.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama