reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2009 > Konkubent zamieszkujący z matką dziecka może skorzystać z rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dzieci

Konkubent zamieszkujący z matką dziecka może skorzystać z rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dzieci

Konkubent, który mieszka z matką dzieci, może skorzystać z preferencyjnego rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko – wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 25 lutego 2009 r. (sygn. akt III SA/Wa 2498/08).

Podatnik złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji podatkowej. We wniosku poinformował, że jest kawalerem pozostającym w konkubinacie. Z konkubiną mają jedno wspólne małoletnie dziecko. Oboje posiadają pełnię praw rodzicielskich i mieszkają w tym samym mieszkaniu. W ocenie podatnika ustawowa definicja osoby samotnie wychowującej dzieci nie odwołuje się w żadnym zakresie do tego, czy drugi rodzic żyje oraz gdzie mieszka. Nie odnosi się również do tego (z wyjątkiem małżeństw), czy tylko jedno z rodziców posiada władzę rodzicielską, czy też taką władzą dysponują obydwoje. W ocenie podatnika, skoro jest on kawalerem, to spełnia wymogi ustawowej definicji osoby samotnie wychowującej dzieci, a zatem także wymogi do skorzystania z możliwości preferencyjnego opodatkowania.

Stanowisko podatnika uznano jednak za nieprawidłowe.

Organ podatkowy stwierdził, że prawo do preferencji będzie przysługiwało jedynie temu z rodziców, który faktycznie w roku podatkowym samotnie wychowywał dziecko, czyli sprawował nad nim stałą opiekę, zamieszkując z nim. Spełnienie tylko jednej przesłanki, tj. statusu cywilnego rodzica (opiekuna prawnego), w sytuacji gdy nie wiąże się z okolicznością samotnego wychowywania dziecka, nie daje prawa do omawianego sposobu opodatkowania dochodów.

Zdaniem organu podatkowego nie można uznać podatnika za osobę samotnie wychowującą dziecko, ponieważ wychowaniem dziecka zajmuje się wspólnie z matką dziecka (we wspólnie prowadzonym gospodarstwie domowym). Tym samym oboje rodzice wspólnie wykonują władzę rodzicielską nad dzieckiem i wspólnie to dziecko wychowują we wspólnym gospodarstwie domowym.

W związku z tym kawaler, który mieszka wraz ze swoją konkubiną w jednym mieszkaniu lub domu i mają wspólne dzieci, nie może rozliczyć się na powyższych zasadach.

Podatnik wniósł skargę do WSA. Sąd podzielił jego zdanie. Uznał, że w opisanej sytuacji fakt wspólnego zamieszkiwania pozostaje bez znaczenia. Nawet w sytuacji gdy konkubenci mieszkają razem i mają wspólne dziecko lub dzieci, jedno z nich może rozliczyć się w ten sposób.

Ustawowa definicja osoby samotnie wychowującej dzieci zawarta w art. 6 ust. 5 updof nie odwołuje się w żadnym zakresie do tego, czy drugi rodzic żyje oraz gdzie mieszka. Nie odnosi się również do tego (z wyjątkiem małżeństw), czy tylko jedno z rodziców posiada władzę rodzicielską, czy też taką władzą dysponują obydwoje rodzice. W przypadku konkubinatu istotne jest zatem jedynie to, czy dana osoba jest jedną z osób wymienionych w art. 6 ust. 5 updof.

reklama

Autor:

ekspert w zakresie podatków i rachunkowości

Źródło:

Monitor Księgowego
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Macieja Kaflińskiego

specjalizuje się w prawie cywilnym, handlowym gospodarczym i finansowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama