reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2009 > Kiedy PIT-11 wystawia nowy pracodawca

Kiedy PIT-11 wystawia nowy pracodawca

Jakie są obowiązki jednostki jako płatnika przy przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę w trybie art. 231 Kodeksu pracy? Która jednostka będzie musiała wystawić pracownikom informacje PIT-11 za 2009 r. - nowy pracodawca czy poprzedni?

W takim przypadku to „nowy” pracodawca staje się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Pracownicy przejęci zgodnie z art. 231 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (dalej: k.p.) przez inną jednostkę nie otrzymują świadectw pracy. Dotychczasowy pracodawca przekazuje ich akta osobowe „nowemu” pracodawcy. Pracownicy za 2009 r. powinni otrzymać jedną informację PIT-11 (w terminie do do końca lutego 2010 r.), która obejmie ich dochody uzyskane w ciągu całego roku podatkowego 2009, lecz sporządzoną przez aktualnego pracodawcę (art. 39 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej: updof).

W sytuacji przejęcia zakładu pracy na mocy art. 231 k.p. to pracodawca, na którego przeszedł zakład pracy lub jego część, staje się stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Staje się on „nowym” pracodawcą dla pracowników zatrudnionych w przejmowanym zakładzie pracy. Z kolei przejęci pracownicy są dalej zatrudniani na dotychczasowych warunkach, określonych w umowie o pracę. Stosunki pracy z pracownikami zatrudnionymi w tym zakładzie pracy - bądź też tej jego części, która podlega przejęciu, nie ulegają rozwiązaniu ani wygaśnięciu. Dotychczasowe umowy o pracę obowiązują nadal w niezmienionej treści. Jak stwierdził SN w wyroku z 26 listopada 2003 r. (sygn. akt PK 620/02; Pr. Pracy 2004/7-8/57), w takiej sytuacji stosunek pracy u „nowego” pracodawcy - przejmującego, zwłaszcza w zakresie rodzaju umowy o pracę oraz warunków wynagrodzenia, kształtuje się na tych samych warunkach jak u poprzedniego pracodawcy.

ZAPAMIETAJ!

Przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę stosunku pracy (art. 231§ 6 k.p.).

Przepisy art. 231 § 1 k.p. określają zasady zatrudniania pracowników w związku z przejściem zakładu pracy na innego pracodawcę. Jak już wspomniałam, w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Co istotne, pracodawca przejmujący zakład pracy staje się stroną w dotychczasowym stosunku pracy także wtedy, gdy poprzedni pracodawca wydał pracownikowi świadectwo pracy (wyrok SN z 29 września 1998 r., sygn. akt PKN 349/98, OSNP 1999/20/653).

Z ORZECZNICTWA

Przejściem zakładu pracy na nowego pracodawcę w rozumieniu art. 231 k.p. jest także likwidacja zakładu pracy, w wyniku której majątek dotychczasowego pracodawcy jest wykorzystywany do wykonywania tych samych zadań, czemu towarzyszy przejęcie części pracowników.

reklama

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Posyniak

Notariusz Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama