| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2009 > Kiedy PIT-11 wystawia nowy pracodawca

Kiedy PIT-11 wystawia nowy pracodawca

Jakie są obowiązki jednostki jako płatnika przy przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę w trybie art. 231 Kodeksu pracy? Która jednostka będzie musiała wystawić pracownikom informacje PIT-11 za 2009 r. - nowy pracodawca czy poprzedni?

W takim przypadku to „nowy” pracodawca staje się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Pracownicy przejęci zgodnie z art. 231 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (dalej: k.p.) przez inną jednostkę nie otrzymują świadectw pracy. Dotychczasowy pracodawca przekazuje ich akta osobowe „nowemu” pracodawcy. Pracownicy za 2009 r. powinni otrzymać jedną informację PIT-11 (w terminie do do końca lutego 2010 r.), która obejmie ich dochody uzyskane w ciągu całego roku podatkowego 2009, lecz sporządzoną przez aktualnego pracodawcę (art. 39 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej: updof).

W sytuacji przejęcia zakładu pracy na mocy art. 231 k.p. to pracodawca, na którego przeszedł zakład pracy lub jego część, staje się stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Staje się on „nowym” pracodawcą dla pracowników zatrudnionych w przejmowanym zakładzie pracy. Z kolei przejęci pracownicy są dalej zatrudniani na dotychczasowych warunkach, określonych w umowie o pracę. Stosunki pracy z pracownikami zatrudnionymi w tym zakładzie pracy - bądź też tej jego części, która podlega przejęciu, nie ulegają rozwiązaniu ani wygaśnięciu. Dotychczasowe umowy o pracę obowiązują nadal w niezmienionej treści. Jak stwierdził SN w wyroku z 26 listopada 2003 r. (sygn. akt PK 620/02; Pr. Pracy 2004/7-8/57), w takiej sytuacji stosunek pracy u „nowego” pracodawcy - przejmującego, zwłaszcza w zakresie rodzaju umowy o pracę oraz warunków wynagrodzenia, kształtuje się na tych samych warunkach jak u poprzedniego pracodawcy.

ZAPAMIETAJ!

Przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę stosunku pracy (art. 231§ 6 k.p.).

Przepisy art. 231 § 1 k.p. określają zasady zatrudniania pracowników w związku z przejściem zakładu pracy na innego pracodawcę. Jak już wspomniałam, w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Co istotne, pracodawca przejmujący zakład pracy staje się stroną w dotychczasowym stosunku pracy także wtedy, gdy poprzedni pracodawca wydał pracownikowi świadectwo pracy (wyrok SN z 29 września 1998 r., sygn. akt PKN 349/98, OSNP 1999/20/653).

Z ORZECZNICTWA

Przejściem zakładu pracy na nowego pracodawcę w rozumieniu art. 231 k.p. jest także likwidacja zakładu pracy, w wyniku której majątek dotychczasowego pracodawcy jest wykorzystywany do wykonywania tych samych zadań, czemu towarzyszy przejęcie części pracowników.

Narzędzia księgowego

PODATKI 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »