| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2009 > Przed 10 stycznia 2010 r. pracownicy powinni złożyć oświadczenie PIT-12

Przed 10 stycznia 2010 r. pracownicy powinni złożyć oświadczenie PIT-12

Pracownicy, którzy chcą, aby rozliczenia rocznego podatku dokonał za nich pracodawca, powinni mu złożyć stosowne oświadczenie na druku PIT-12.

Pracodawcy będą mieli obowiązek, jako płatnicy, rozliczyć PIT pracownika za 2009 r. – pod warunkiem, że pracownik złoży przed 10 stycznia 2010 r. oświadczenie PIT-12.

Pewne zamieszanie wywołuje ustawowe sformułowanie „przed” 10 stycznia. Zwykle w tego typu przepisach ustawodawca posługuje się określeniem „do” jakiegoś dnia – i oznacza ono wówczas, że dany dokument można złożyć najpóźniej tego właśnie dnia. Problem z terminem „przed 10 stycznia” wystąpił już przy rozliczeniu za 2008 r., kiedy to większość ekspertów z zakresu podatków wskazywało, że jeśli mamy do czynienia z takim sformułowaniem, to należy rozumieć je dosłownie i w praktyce ostatnim dniem na złożenie PIT-12 jest 9 stycznia.

Przy rozliczeniu za 2009 r. sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana. Otóż 10 stycznia 2010 r. przypada w niedzielę, natomiast 9 stycznia – w sobotę. Zgodnie zaś z art. 12 § 5 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, to za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy. Czyli tym razem ostatnim dniem, w którym można złożyć PIT-12, powinien być poniedziałek 11 stycznia 2010 r.

Ponieważ jednak w zeszłym roku sytuacja ta wywołała wiele kontrowersji, a nie doczekaliśmy się urzędowego wyjaśnienia tej sprawy, bezpieczniej jest złożyć to oświadczenie najpóźniej w piątek, 8 stycznia 2010 r. Będziemy mieli wówczas pewność, że zmieściliśmy się w terminie przewidzianym w art. 37 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof).

Z oświadczenia PIT-12 powinno wynikać, że pracownik:

1) poza dochodami uzyskanymi od płatnika nie uzyskał dochodów z innych źródeł – przy czym ograniczenie to nie dotyczy dochodów:

● opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym (art. 30 i 30a updof),

● z kapitałów pieniężnych (art. 30b updof),

● opodatkowanych podatkiem liniowym według stawki 19% (art. 30c updof),

● z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości (art. 30e updof);

2) nie korzysta z odliczeń, poza wymienionymi w art. 37 ust. 1a pkt 2–4 updof – chodzi tu o:

● potrącone w ciągu roku składki na ubezpieczenia społeczne,

● zwrócone płatnikowi nienależnie pobrane świadczenia, które uprzednio zwiększyły dochód do opodatkowania, jeżeli nie zostały one potrącone od dochodu przy poborze zaliczek,

Autor:

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

PODATKI 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »