| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2008 > Sprzedaż opcji na akcje pracownicze podlega PIT

Sprzedaż opcji na akcje pracownicze podlega PIT

Należność ze sprzedaży opcji na akcje jest opodatkowana jako przychód z kapitałów pieniężnych.

Opcje pracownicze na zakup akcji przedsiębiorstwa są szczególną formą wynagradzania pracowników, z reguły zatrudnionych na stanowiskach menedżerskich. Przyznanie opcji menedżerskiej oznacza, że pracownik może kupić po upływie określonego czasu określoną liczbę akcji tego przedsiębiorstwa na preferencyjnych warunkach.

Z reguły pracownicy czekają aż nabędą prawo do objęcia akcji i po jakimś czasie dokonują ich sprzedaży po wyższym kursie. Uzyskany przez nich przychód opodatkowany jest na zasadach ogólnych jak przy sprzedaży każdego innego papieru wartościowego, czyli 19-proc. stawką. A jakie są skutki podatkowe, jeśli uprawniony pracownik sprzeda opcje na akcje wcześniej, na przykład na giełdzie papierów wartościowych?

W takim przypadku również dochód ze sprzedaży opcji na akcje podlega opodatkowaniu właściwemu dla źródła przychodów z kapitałów pieniężnych. Takie stanowisko potwierdził dyrektor izby skarbowej w Katowicach w interpretacji z 26 marca 2008 r. (sygn. IBPB2/415-12/08/HS). W uzasadnieniu organ odwołał się do pojęcia instrumentów finansowych, zdefiniowanych w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi, a katalog tych instrumentów obejmuje również przyznaną osobom uprawnionym opcję, czyli prawo do nabycia akcji spółki.

Tak więc przychód ze sprzedaży opcji na akcje, tj. kwota, która wpłynie na konto podatnika, będzie podlegać opodatkowaniu na szczególnych zasadach określonych w art. 30b ust. 1 ustawy o PIT, tj. 19-proc. stawką. Nie ma przy tym znaczenia fakt, czy sprzedaż opcji na akcje dotyczy akcji spółek notowanych na zagranicznych giełdach.

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

PODATKI 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »