reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Archiwum z 2008

Jak skorzystać z ulgi na krew

Aktualizacja: 28.01.2009

Podatnicy, którzy w 2008 roku oddali honorowo krew, mają prawo w rocznym zeznaniu PIT skorzystać z ulgi na krew. Dochód będą mogli pomniejszyć o ekwiwalent za oddaną krew. »

Jak korzystać z ustawy abolicyjnej

Aktualizacja: 28.01.2009

25 lipca br. została uchwalona ustawa o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwana ustawą abolicyjną (Dz.U. Nr 143, poz. 894). Z ustawy mogą skorzystać osoby osiągające w latach 2002-2007 wymienione w ustawie rodzaje dochodów za granicą. »

Czy wszystkie dochody są objęte abolicją podatkową

Aktualizacja: 26.01.2009

Czy podatnik, który nie zapłacił podatku od odsetek uzyskiwanych od zagranicznych lokat, skorzysta z abolicji? »

Jak rozliczać dochody z udziału w zagranicznych funduszach kapitałowych

Aktualizacja: 28.01.2009

 Jednostki uczestnictwa w zagranicznych funduszach kapitałowych są coraz powszechniej dostępne na polskim rynku. Czy rozliczyć podatek, gdy fundusz umorzył nam jednostki uczestnictwa, wypłacił ich równowartość, a nie odprowadził do polskiego urzędu podatku dochodowego? »

Kiedy fiskus może zakwestionować wykorzystane ulgi podatkowe

Aktualizacja: 23.01.2009

Skorzystanie z ulg podatkowych bez spełnienia warunków uprawniających do nich będzie podstawą do zakwestionowania odliczenia przez fiskusa. Pozbawienie podatnika wykorzystanej ulgi będzie wiązać się z koniecznością zapłaty zaległego podatku i odsetek. »

Ulga odsetkowa nie dla wszystkich

Aktualizacja: 26.01.2009

Z ulgi odsetkowej mogą nadal korzystać tylko podatnicy, którzy nabyli do niej prawo w latach 2002-2006. Takie osoby odliczenia będą mogły dokonywać do 2027 roku. »

Za spóźniony wniosek o abolicję podatkową grozi kontrola

Aktualizacja: 26.01.2009

Aby skorzystać z abolicji podatkowej, wniosek o jej udzielenie trzeba złożyć w ustawowym terminie. Gdy podatnik spóźni się z wnioskiem PIT-AZ choćby jeden dzień, z abolicji nie będzie mógł skorzystać. Ze spóźnionego wniosku fiskus uzyska dane o nierozliczonych zarobkach podatnika, co pozwoli mu na egzekucję długu. »

Darowizny odliczane za 2008 rok

Aktualizacja: 23.01.2009

Podatnicy, którzy chcą zaoszczędzić na podatku w rozliczeniu za 2008 rok, mogą dokonać darowizny. Tak jak w latach ubiegłych, zarówno darowizny limitowane uregulowane w ustawie podatkowej, jak i tzw. darowizny kościelne, które odlicza się bez limitu, stanowią podstawę do skorzystania z ulgi. »

Czy trzeba udokumentować prawo do ulgi rehabilitacyjnej

Aktualizacja: 28.01.2009

Czy należy udokumentować niepełnosprawność przy korzystaniu z ulgi rehabilitacyjnej? »

Kto może płacić PIT według stawki liniowej

Aktualizacja: 28.01.2009

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają możliwość wyboru kilku form opodatkowania. Jedną z nich jest podatek liniowy. Nie każdy może jednak z niego skorzystać. »

Czy jest ulga odsetkowa przy rozbudowie

Aktualizacja: 28.01.2009

Czy rozbudowa starego budynku mieszkalnego o dodatkowe pomieszczenia mieszkalne uprawnia do korzystania z ulgi odsetkowej przy spełnieniu pozostałych warunków dotyczących ulgi? W wyniku rozbudowy nie powstanie nowy lokal mieszkalny, a jedynie powiększy się powierzchnia użytkowa istniejącego domu jednorodzinnego. »

Jak prawidłowo rozliczyć w rocznym zeznaniu dochody z praw autorskich

Aktualizacja: 23.01.2009

Koszty uzyskania przychodów z tytułu praw autorskich - generalnie - określa się w wysokości 50 proc. przychodu. Koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe »

Ulga internetowa: podstawą odliczenia może być duplikat faktury

Aktualizacja: 28.01.2009

Zgubienie faktury za internet nie uniemożliwia odliczenia ulgi internetowej. Wystarczy wystąpić z wnioskiem o wystawienie jej duplikatu. »

Jak rozliczyć wydatki na rehabilitację

Aktualizacja: 28.01.2009

Osoby niepełnosprawne lub mające na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, które poniosły wydatki na cele rehabilitacyjne lub wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, mogą w rocznym rozliczeniu podatkowym skorzystać z ulgi w podatku dochodowym. »

Darowizny kościelne bez limitu

Aktualizacja: 28.01.2009

Jak co roku, możliwe będzie odliczenie darowizny kościelnej. W tym przypadku nie ma limitu odliczenia. Jednak od 2006 roku darowizna kościelna również musi trafić na konto obdarowanego. »

reklama
reklama
reklama

PODATKI 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Grajda

Partner Zarządzający, Członek Zarządu MGW Corporate Consulting Group Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama