reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2008 > W zeznaniu rocznym wystarczy wpisać nazwę organizacji i numer KRS

W zeznaniu rocznym wystarczy wpisać nazwę organizacji i numer KRS


Podatnik, który chce przekazać 1 proc. swojego podatku dla organizacji pożytku publicznego, musi tylko wpisać jej nazwę i numer KRS w zeznaniu rocznym. Resztę formalności dopełni fiskus.

Podobnie jak w rozliczeniu za 2007 rok, również w tym roku - składając PIT za 2008 rok - naczelnik urzędu skarbowego będzie przekazywał na rzecz organizacji pożytku publicznego 1 proc. podatku. Podatnik w rocznej deklaracji podatkowej będzie musiał tylko wskazać organizację, na rzecz której mają być przekazane środki. Poza nazwą organizacji w deklaracji trzeba wpisać jej numer Krajowego Rejestru Sądowego oraz wysokość kwoty (która nie może przekroczyć 1 proc. podatku należnego).

Zeznanie lub korekta

Podatnicy 1 proc. swojego podatku mogą wskazać zarówno w zeznaniu rocznym, jak i w jego korekcie. Zgodnie z przepisami ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) naczelnik urzędu skarbowego właściwy miejscowo dla złożenia zeznania podatkowego na wniosek podatnika (wyrażony w zeznaniu rocznym) przekazuje na rzecz jednej organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1 proc. podatku należnego wynikającego:

• z zeznania podatkowego złożonego w terminie określonym dla jego złożenia albo

• z korekty zeznania, jeżeli została dokonana w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.

Przekazywana kwota jest zaokrąglana do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Ale tu jedna uwaga. Warunkiem przekazania 1 proc. podatku jest zapłata w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz organizacji pożytku publicznego, nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego. Przypomnijmy, że ostatnim dniem na rozliczenie PIT za 2008 rok jest 30 kwietnia 2009 r.

Wniosek podatnika

Aby 1 proc. podatku został przekazany dla organizacji pożytku publicznego, podatnik musi taką informację zawrzeć w swoim zeznaniu podatkowym. Za wniosek podatnika uważa się wskazanie przez niego w zeznaniu podatkowym albo w korekcie organizacji pożytku publicznego, poprzez podanie jej nazwy, numeru wpisu do KRS oraz kwoty do przekazania na rzecz tej organizacji, w wysokości nieprzekraczającej 1 proc. podatku należnego.

Naczelnik urzędu skarbowego przekazuje 1 proc. podatku na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego w lipcu lub w sierpniu roku podatkowego, w którym jest składane zeznanie podatkowe. Kwota ta jest pomniejszana o koszty przelewu bankowego.

Dodatkowe informacje

Dzięki ostatniej nowelizacji ustawy o PIT organizacje otrzymujące wpłaty 1-proc. mogą uzyskać dane, kto i jaką kwotę na ich rzecz wpłacił. Zgodnie z ustawą o PIT naczelnik urzędu skarbowego przekazuje organizacji pożytku publicznego imię, nazwisko i adres podatnika oraz wysokość kwoty wynikającej z 1 proc. przekazanej na rzecz tej organizacji, po wyrażeniu przez podatnika w zeznaniu podatkowym lub korekcie zeznania zgody na ich przekazanie. Informacje te naczelnik urzędu skarbowego przekazuje organizacji pożytku publicznego w formie pisemnej.

Warto wiedzieć, że w przypadku gdy organizacja pożytku publicznego nie podała lub podała błędnie numer rachunku bankowego, naczelnik urzędu skarbowego nie przekaże jej 1 proc. podatku.

Ważne!

Organizacje pożytku publicznego musiały do 31 stycznia przekazać właściwym naczelnikom urzędów skarbowych dane służące do wpłat 1-proc.

reklama

Źródło:

GP
Nowy JPK_VAT w praktyce jednostek sektora publicznego. Poradnik Rachunkowości Budżetowej nr 9/202049.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PODATKI 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sembox

Agencja search engine marketing

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama