reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2008 > Ulga na kasę mieszkaniową

Ulga na kasę mieszkaniową


Ulgą, która już zniknęła z ustawy o PIT, jest tzw. ulga na kasę mieszkaniową. Jednak w tym przypadku można dokonywać odliczeń, które nie znalazły pokrycia w podatku z lat ubiegłych oraz wydatków premiowanych ulgą.

W przypadku tej ulgi podstawą odliczenia jest przepis przejściowy. Zgodnie z jego treścią podatnicy, którzy przed 1 stycznia 2002 r. podpisali umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, do dziś mogą korzystać z odliczenia.

W przeciwieństwie do ulgi remontowej o tym, jak długo można odliczać ulgę, decyduje nie konkretny termin przewidziany przez ustawodawcę, ale umowa podpisana z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową.

Trzeba jednak pamiętać, że odliczenie związane jest wyłącznie z oszczędnościami na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową.

Umowa docelowego oszczędzania na cele mieszkaniowe musiała być zawarta między kasą a osobą fizyczną. Musiała określać wysokość docelowej sumy umowy, warunki oszczędzania oraz udzielenia kredytu na cele mieszkaniowe realizowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Żeby nie stracić prawa do ulgi, podatnik po zakończeniu oszczędzania musi wydać pieniądze na określony cel. Pieniądze trzeba wydać na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Cele, na jakie można przeznaczyć oszczędności z kasy, to m.in.:

- odpłatne nabycie, budowa, odbudowa, remont, z wyjątkiem bieżącej konserwacji, modernizacja, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego,

- uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego albo prawa odrębnej własności lokalu lub domu jednorodzinnego,

- nabycie własności, a także udziału we współwłasności gruntu przeznaczonego pod budowę domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego oraz uzbrojenie działki budowlanej,

- spłata kredytu bankowego zaciągniętego po dniu wejścia w życie ustawy, na cele określone wyżej.

Z odpowiednim wykorzystaniem pieniędzy zgromadzonych w kasie mieszkaniowej wiąże się bezpośrednio zagadnienie utraty prawa do ulgi. Inaczej mówiąc, są sytuacje, które powodują konieczność zwrotu wcześniejszych odliczeń wraz z odsetkami.

Podatnik straci ulgę w dwóch przypadkach. Po pierwsze, gdy wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej. Nie dotyczy to sytuacji, gdy po zakończeniu oszczędzania wycofana kwota została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę. Po drugie, podatnik traci ulgę, jeśli przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich tzw. umową cesji. Prawa do ulgi nie zostanie pozbawiony tylko podatnik, który cesji dokonał na rzecz dzieci własnych lub przysposobionych.

reklama

Źródło:

GP
Webinarium Nowe zasady VAT wykazywania faktur korygujących 2021149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Halina Kochalska

Analityk Gold Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama