reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2008 > Ulga na wydatki remontowe

Ulga na wydatki remontowe


Ulga remontowa zniknęła z ustawy 1 stycznia 2004 r., a ostatnich wydatków uprawniających do odliczenia można było dokonać w 2005 roku. Choć przepisy już nie obowiązują, można korzystać z odliczenia na zasadzie praw nabytych.

Jednak na mocy przepisów przejściowych z ulgi remontowej mogą skorzystać podatnicy, którym zabrakło podatku do rozliczenia ulgi. Ulga remontowa była odliczana od podatku. Podatnik musiał poczynić wydatki na remont i modernizację domu lub mieszkania zajmowanego na podstawie tytułu prawnego. Dodatkowo odliczeniu podlegały również wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonej na podstawie odrębnych przepisów.

Jednym z podstawowych warunków skorzystania z ulgi remontowej było posiadanie tytułu prawnego do remontowanego domu czy mieszkania. Jest to dokument potwierdzający to, że podatnik ma prawo dysponować lokalem.

Ustawa nie określała katalogu wydatków, które podlegały odliczeniu w ramach ulgi remontowej. Nie oznacza to jednak, że podatnik mógł odliczyć wszystko. Listy wydatków określały przepisy wykonawcze osobno dla domu, mieszkania i remontu instalacji gazowej.

Wysokość wydatków na ulgę remontową ustalało się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika VAT, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej. W przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - wysokość wydatków ustala się na podstawie dowodu wpłaty.

PRZYKŁAD: LIMITY ULGI REMONTOWEJ

Górny limit na lata 2003-2005

19 proc. kwoty wydatków poniesionych na remont i modernizację domu, nie więcej jednak niż 3 proc. limitu 189 000 zł, czyli 5670 zł (189 000 zł x 3 proc

19 proc. kwoty wydatków poniesionych na remont i modernizację mieszkania, nie więcej jednak niż 2,5 proc. kwoty limitu 189 000 zł, czyli 4725 zł (189 000 x zł 2,5 proc.).

Dla kilku nieruchomości odliczenie w sumie nie mogło przekroczyć 5670 zł.

Podwyższenie limitu w związku z modernizacją instalacji gazowej, urządzeń eksplozymetrycznych lub urządzeń gazowych to 945 zł (189 000 zł x 0,5 proc.). W takiej sytuacji limity górne to nie więcej niż 6615 zł oraz nie więcej niż 5670 zł.

Dolny limit

Odliczenie mogło być dokonane tylko wówczas, gdy w roku podatkowym podatnik wydał co najmniej 0,3 proc. kwoty limitu, tj. 567 zł (189 000 zł x 0,3 proc.).

Podstawa prawna

- Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

reklama

Źródło:

GP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama