reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2008 > Rozliczenie przychodów pracownika

Rozliczenie przychodów pracownika


Podatek dochodowy od osób fizycznych za 2008 r. pracownik może rozliczyć sam lub przy spełnieniu pewnych warunków może to za niego zrobić płatnik (pracodawca).

Za przychody ze stosunku pracy, stosunku służbowego, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych świadczeń, a w szczególności:
- wynagrodzenie zasadnicze,
- wynagrodzenie za godziny nadliczbowe,
- różnego rodzaju dodatki,
- nagrody,
- ekwiwalenty za niewykorzystany urlop,
- wszelkie inne kwoty, niezależnie czy ich wysokość została określona z góry,
- świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Regulacja ta jest wyrazem zasady powszechności opodatkowania, toteż w przypadku otrzymywania świadczeń pieniężnych bądź rzeczowych należy liczyć się z koniecznością wykazania tego świadczenia jako przychodu. Jednak nie każde świadczenie będzie podlegać opodatkowaniu. Wyłączone z opodatkowania są świadczenia, które nie stanowią przysporzenia w majątku prywatnym pracownika, ponieważ służą realizacji obowiązków pracownika wynikających ze stosunku pracy.

Przykład
Do przychodów pracownika nie dolicza się świadczenia rzeczowego w postaci ubrania służbowego, związanego ze strategią promocyjną firmy. Ten charakter ubrania musi być jednak wyraźny. Oznacza to, że pracownik musi pełnić funkcję mającą wyraźny wpływ na promocję firmy. Funkcje takie pełnią przykładowo pracownicy obsługi klienta, którzy mają osobiście do czynienia z klientem. Ubranie musi być wyraźnie oznaczone logo czy też innym znakiem firmy bądź dotyczącym jej oferty.
W orzecznictwie sądowym zwracano uwagę, że ubranie pracownika powinno być odpowiednio oznaczone, tak aby jasno wynikało, z przedstawicielem jakiej firmy mamy do czynienia (tak w wyroku NSA z 15 marca 2000 r., sygn. akt SA/Sz 59/99, niepublikowany). Jeśli ubranie będzie miało wyraźnie charakter firmowy, naturalne jest, że nie będzie ono wykorzystywane do celów osobistych. Nie ma więc potrzeby doliczać jego wartości do przychodów pracownika. W przypadku garnituru, garsonki, która nie posiada logo firmy, ze strony organów podatkowych może paść zarzut, że takie ubranie może być używane dla celów osobistych pracownika, toteż jego wartość należy zaliczyć do przychodów pracownika.

reklama

Źródło:

INFOR
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama