reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2008 > Podatek liniowy w rozliczeniu rocznym

Podatek liniowy w rozliczeniu rocznym

Istotą podatku liniowego jest to, że bez względu na wysokość dochodu osiąganego z działalności gospodarczej podatnik opłaca podatek stale według stawki 19 proc.

Zobacz poradnik: Jak rozliczyć się w PIT-36 i PIT-36L

Wybierając podatek liniowy, podatnik prowadzi ewidencję podatkową w postaci księgi przychodów i rozchodów albo ksiąg rachunkowych. Rozliczenia rocznego dokonuje się na podstawie prowadzonej dokumentacji podatkowej. Należy pamiętać o tym, że forma ta nie jest praktycznie dostępna nawet przez dwa lata dla osób przechodzących na tzw. samozatrudnienie. Niezaprzeczalnym atutem opodatkowania w formie podatku liniowego jest to, że podatnik może wpływać na wysokość podatku poprzez koszty uzyskania przychodu, a i tak niezależnie od wysokości tego dochodu opłaca podatek według stawki 19%. Do minusów tej formy opodatkowania należy to, że podatnik, obliczając podatek, nie skorzysta z kwoty wolnej od podatku (przy skali podatkowej daje to pomniejszenie podatku o kwotę 586,85 zł). Przy dochodzie opodatkowanym podatkiem liniowym nie skorzystamy również z dużej części odliczeń. Podatnik od dochodu opodatkowanego podatkiem liniowym odliczy jedynie straty z lat ubiegłych i składki na ubezpieczenia społeczne, a od podatku liniowego składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Podatnik może również wnioskować o przekazanie 1% tego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

WAŻNE
Opodatkowanie przedsiębiorcy podatkiem liniowym pozbawia go prawa do rozliczenia wspólnego z małżonkiem czy jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Rozliczenia podatku liniowego dokonuje się na formularzu PIT-36L.

PIT-36L
Formularz ten przeznaczony jest do rozliczenia przychodów z działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem liniowym. Rozliczeniu w tym zeznaniu podlega jeszcze podatek zryczałtowany, który nie został pobrany przez płatnika. Osiąganie przychodów opodatkowanych według skali zmusza podatnika do złożenia drugiego zeznania.

Przykład

Podatnik uzyskuje przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym. Oprócz tego uzyskuje przychody z umowy o pracę. Jego małżonka uzyskuje wyłącznie przychody z umowy o pracę. Podatnik, rozliczając się za 2008 r., złoży zeznanie PIT-36L (rozliczenie działalności gospodarczej) oraz PIT-37 (rozliczenie umowy o pracę). Jego małżonka odrębnie złoży zeznanie PIT-37 (rozliczenie umowy o pracę).

Zeznanie PIT-36L składane jest tylko indywidualnie. Za 2008 r. składamy formularz według wzoru nr 5. W stosunku do zeznania za 2007 r. w obowiązującym formularzu dodano pozycje dotyczące odliczenia zagranicznych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Wprowadzono również pozycję dotyczącą odliczenia podatku zagranicznego na podstawie art. 27g u.p.d.o.f. Przy zeznaniach PIT-36 czy PIT-37 podatek ten podlega rozliczeniu w załączniku PIT/O. Do zeznania PIT-36L załącznikami są jednak PIT/B, PIT/Z, PIT/ZG, NIP-1 lub NIP-3, sprawozdanie finansowe, sprawozdanie o realizacji uznanej metody ustalania ceny transakcyjnej. Rozbudowano również część dotyczącą przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, w której znalazły się rubryki dotyczące przekazania danych podatnika na rzecz organizacji. Służą one również podaniu danych kontaktowych podatnika.

reklama

Źródło:

INFOR
Webinarium Nowe zasady VAT wykazywania faktur korygujących 2021149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

GKR Legal

Przejrzyste Zasady, Adekwatne Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama