reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2008 > Rozliczenie działalności gospodarczej według skali podatkowej

Rozliczenie działalności gospodarczej według skali podatkowej


Podstawową formą opodatkowania są tzw. zasady ogólne, czyli opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej według skali podatkowej. Przy opodatkowaniu według skali podatnik składa zeznanie roczne na formularzu PIT-36.

Zobacz poradnik: Jak rozliczyć się w PIT-36 i PIT-36L

PIT-36
W praktyce formularz ten jest przeznaczony dla tych podatników, którzy choćby z jednego źródła osiągną przychód, którego nie rozlicza płatnik. Takim źródłem jest pozarolnicza działalność gospodarcza, ale przykładowo również umowa najmu, dzierżawy. Formularz ten złożą również osoby uzyskujące przychody z zagranicy.

Przykład

Podatnik w 2008 r. osiąga przychody z umowy o pracę oraz z umowy najmu mieszkania. W takim przypadku osiągnięte przychody rozliczy na formularzu PIT-36.

Formularz ten przeznaczony jest zarówno dla podatników opodatkowanych indywidualnie, jak i łącznie z małżonkiem albo w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Przy wspólnym rozliczeniu małżonków wystarczy, że tylko jedno z małżonków osiąga przychody zobowiązujące do wypełnienia formularza PIT-36, aby zeznanie składać na tym formularzu.

Przykład

Beata Stefańska prowadzi działalność gospodarczą, a jej mąż uzyskuje przychody z umowy o pracę oraz z umowy o dzieło rozliczanej przez płatnika. Dokonując wspólnego rozliczenia za 2008 r., małżonkowie złożą formularz PIT-36.

Na tym formularzu rozliczą się rodzice, którzy mają obowiązek doliczyć do swoich przychodów dochody swoich małoletnich dzieci.

Przykład

Podatnik osiąga przychody z umowy o pracę. Jego małoletnie dziecko osiągnęło przychody, które należy doliczyć do dochodów rodzica. W takim przypadku rodzic nie złoży zeznania PIT-37, lecz zeznanie PIT-36.

Za 2008 r. składamy PIT-36 według wzoru nr 14. W stosunku do zeznania za 2007 r. w obowiązującym formularzu dodano pozycje, które informują o rozliczeniu w zeznaniu przychodów osób mających miejsce zamieszkania w krajach Unii, Europejskiego Obszaru Gospodarczego czy Szwajcarii, które dotychczas były opodatkowane wyłącznie podatkiem zryczałtowanym, a obecnie mogą być rozliczane podatkowo według skali podatkowej. Dodano również pozycje dotyczące odliczenia zagranicznych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Rozbudowano także część dotyczącą przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, w której znalazły się rubryki dotyczące przekazania danych podatnika na rzecz organizacji. Służą one również do zamieszczenia danych kontaktowych podatnika.
Podatnik objęty ograniczonym obowiązkiem podatkowym podaje również liczbę załączonych certyfikatów rezydencji.

Załącznikami do tego formularza mogą być PIT/B, PIT/D, PIT/O, PIT/2K, PIT/M, PIT/Z, SSE-R, PIT/ZG, NIP-1 lub NIP-3, sprawozdanie finansowe, sprawozdanie o realizacji uznanej metody ustalania ceny transakcyjnej, certyfikat rezydencji.
Dane niezbędne do wypełnienia zeznania w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej pochodzą z ewidencji podatkowej prowadzonej przez podatnika. Przedsiębiorca opodatkowany według skali podatkowej (ale też podatkiem liniowym) może prowadzić dwie formy ewidencji podatkowej:
- podatkową księgę przychodów i rozchodów albo
- księgi rachunkowe.
Przedmiotem opodatkowania przy zasadach ogólnych (również w podatku linowym) jest dochód, czyli przychód minus poniesione koszty uzyskania tego przychodu. U wspólników spółek przychody, koszty i odliczenia ustala się proporcjonalnie do udziałów w spółce. Ważne jest, że przy prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów dochód do zeznania rocznego ustala się tzw. różnicą remanentów. W praktyce oznacza to, że wartość remanentu początkowego powiększa wartość kosztów uzyskania przychodów, a wartość remanentu końcowego pomniejsza wartość tych kosztów. Biorąc pod uwagę przepisy rozporządzenia w sprawie prowadzenia księgi, dochód na podstawie księgi ustalamy w sposób następujący:
1) bierzemy przychód z kolumny 9 księgi przychodów i rozchodów,
2) obliczamy koszty:
– do wartości remanentu początkowego dodajemy wydatki na zakup towarów handlowych i materiałów (kolumna 10),
– dodajemy koszty uboczne (kolumna 11),
– odejmujemy wartość remanentu końcowego.
Do tak ustalonych kosztów dodajemy wartość sumy pozostałych wydatków.
Po dokonaniu tych operacji otrzymamy koszt uzyskania przychodów.
Aby ustalić dochód (stratę), od przychodu odejmiemy ustalone z uwzględnieniem różnicy remanentów koszty uzyskania przychodu.

reklama

Źródło:

INFOR
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama