reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2008 > Jak rozliczyć ulgę internetową za 2008 r.

Jak rozliczyć ulgę internetową za 2008 r.


Podatnicy, którzy w 2008 roku ponosili wydatki na internet, mogą odliczyć je od dochodu w zeznaniu PIT za 2008 rok. Jakie są warunki korzystania z ulgi internetowej i ile można na niej zyskać?

Wszystkie zarobione w roku podatkowym pieniądze podatnicy muszą wykazać przed fiskusem. Rozliczając się z dochodów rocznych, można po spełnieniu pewnych warunków skorzystać z ulg podatkowych. Jedną z takich ulg jest ulga internetowa. Polega ona na odliczeniu od dochodu poniesionych w roku podatkowym wydatków z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej kwoty 760 zł.

Warto podkreślić, że w prawie podatkowym wszelkie ulgi, zwolnienia czy wyjątki od przyjętych reguł stanowią wyłom w ogólnej zasadzie powszechności opodatkowania, stąd powinny być stosowane i rozumiane literalnie. Niedopuszczalna jest w omawianym zakresie wykładnia rozszerzająca.

W związku z tym, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, aby skorzystać z odliczenia od dochodu wydatków ponoszonych z tytułu użytkowania sieci internet, trzeba spełnić następujące warunki:

1) podatnik musi ponieść wydatek z tytułu użytkowania sieci internet,

2) użytkowanie internetu musi odbywać się w lokalu będącym miejscem zamieszkania podatnika,

3) poniesiony wydatek musi być udokumentowany wystawioną fakturą VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług,

4) wydatki podlegające odliczeniu nie mogą przekroczyć rocznie 760 zł.

PRZYKŁAD: ZAKRES PODMIOTOWY ULGI

Czy w przypadku wspólnego zamieszkiwania w domu ojca z synem i wspólnego korzystania z internetu po dopisaniu syna do faktury za usługi sieci internet obaj mają prawo do odliczenia od dochodu wydatków ponoszonych na sieć?

Podatnik ma prawo odliczyć od dochodu wydatki z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł. Odliczenie to stosuje się, jeżeli wysokość wydatków została udokumentowana fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.

Ulga dotyczy podatnika, a nie lokalu. Jeżeli zatem w lokalu mieszka kilka osób i każda z nich spełni łącznie wymienione warunki, może skorzystać z ulgi do wysokości określonego limitu.

W analizowanym przypadku podatnik i syn podatnika będą mogli skorzystać z ulgi (na każdą osobę przysługuje oddzielny limit w wysokości 760 zł), jednak tylko do wysokości kwot rzeczywiście poniesionych w danym roku podatkowym przez każdego z nich, a wskazanych na fakturach VAT. Skoro ulga dotyczy wydatków poniesionych, to konsekwencją tego faktu jest konieczność posiadania oprócz faktury również dowodu zapłaty potwierdzającego uregulowanie faktury.

reklama

Źródło:

GP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama