reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2008 > Rozliczający się przez płatnika powinni złożyć PIT-12

Rozliczający się przez płatnika powinni złożyć PIT-12

Przed 10 stycznia podatnicy, którzy chcą, aby rozliczenia rocznego dokonał za nich płatnik, powinni złożyć PIT-12.

Dotyczy to podatników, którzy poza dochodami uzyskanymi od płatnika nie uzyskali innych dochodów, nie korzystają z odliczeń od dochodu i podatku, jak też nie korzystają z możliwości wspólnego rozliczania się z małżonkiem bądź w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci, a także nie mają obowiązku doliczania kwot uprzednio odliczonych, z wyjątkiem składki na ubezpieczenie zdrowotne, otrzymanej za pośrednictwem płatnika.

W PIT-12 podatnik, który chce skorzystać z ulgi prorodzinnej, stwierdza, że spełnia warunki określone w art. 27f ustawy o PIT, wskazuje liczbę dzieci, na które przysługuje odliczenie, oraz kwotę odliczenia. Odliczeniu od podatku podlega kwota stanowiąca iloczyn liczby wychowywanych dzieci i dwukrotności kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej. W 2008 roku wysokość ulgi prorodzinnej to 1173,7 zł.

Podatnicy odliczą ulgę prorodzinną na własne lub przysposobione dzieci małoletnie; bez względu na wiek, które otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną; do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu według skali lub ze zbycia papierów wartościowych w łącznej wysokości przekraczających kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, z wyjątkiem renty rodzinnej. W 2008 roku kwota ta wynosi 3091 zł.

Odliczenie powyższej kwoty dotyczy łącznie obojga rodziców. Kwotę tę odlicza się od podatku jednego z rodziców lub od podatku obojga. W przypadku rodziców, w stosunku do których orzeczone zostały rozwód albo separacja, odliczenie przysługuje jednemu z nich, u którego dzieci faktycznie zamieszkują.

W rozliczeniu za 2008 rok płatnicy po raz ostatni będą rozliczać dochody podatników korzystających z ulgi prorodzinnej. W kolejnych latach osoby korzystające z tej preferencji będą musiały same obliczyć wysokość ulgi i rozliczyć się bez pośrednictwa płatnika.

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 37 ust. 1 i 1a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

reklama

Autor:

Źródło:

GP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bernardo Cartoni i Wspólnicy Sp. K.

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama