reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2008 > Jak korzystać z ustawy abolicyjnej

Jak korzystać z ustawy abolicyjnej

25 lipca br. została uchwalona ustawa o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwana ustawą abolicyjną (Dz.U. Nr 143, poz. 894). Z ustawy mogą skorzystać osoby osiągające w latach 2002-2007 wymienione w ustawie rodzaje dochodów za granicą.


Abolicja - rozwiązanie dla lat 2002-2007

Ustawa ma zastosowanie do podatników, którzy przynajmniej w jednym roku podatkowym, w okresie od 2002 r. do 2007 r., podlegali nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu określonemu w art. 3 ust. 1 updof i uzyskiwali w tym roku przychody z pracy, do których miała zastosowanie metoda proporcjonalnego odliczenia, o której mowa w art. 27 ust. 9 i ust. 9a updof. Abolicją nie są objęte przychody uzyskane w krajach i na terytoriach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Umorzenie zaległości powoduje również umorzenie odsetek za zwłokę w takiej części, w jakiej została umorzona zaległość. Zasada ta dotyczy także opłaty prolongacyjnej. W przypadku zwrotu podatku obejmuje on wpłacone odsetki za zwłokę (lub zapłaconą opłatę prolongacyjną) w części odpowiadającej kwocie zwrotu.

Tabela. Daty ważne dla zainteresowanych ustawą abolicyjną.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Abolicja a metody obliczania podatku od dochodów zagranicznych

Abolicja nie oznacza pominięcia dochodów z zagranicy przy obliczaniu podatku, jaki należało zapłacić w Polsce w latach 2002-2007. Zamiast metody proporcjonalnego odliczenia, o której mowa w art. 27 ust. 9 updof, podatnicy powinni zastosować metodę wyłączenia z progresją, o której mowa w art. 27 ust. 8 updof. Abolicją została zatem objęta jedynie nadwyżka podatku wynikającego z metody proporcjonalnego odliczenia nad podatkiem obliczonym według metody wyłączenia z progresją (patrz tabela na str. 28).

Ulga dla dochodów z 2008 r.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach dla osób fizycznych uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znowelizowała także ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych. W updof dodano nowy art. 27g. Przepis dotyczy dochodów osiągniętych od początku 2008 r. Tak więc osoby, które osiągnęły w 2008 r. za granicą dochody z pracy podlegające opodatkowaniu w Polsce, nie powinny stosować ustawy abolicyjnej, lecz dodany art. 27g updof. Na tej podstawie osoby te mają prawo odliczyć od podatku dochodowego pomniejszonego o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne kwotę stanowiącą różnicę między podatkiem obliczonym zgodnie z art. 27 ust. 9 albo 9a updof a kwotą podatku obliczonego od dochodów przy zastosowaniu art. 27 ust. 8 updof. Odliczenia nie stosuje się, gdy dochody uzyskane zostały w krajach i na terytoriach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową.

Tabela. Jak obliczać podatek objęty abolicją w przypadku osiągania dochodów w Polsce i za granicą.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Od korzyści z abolicji nie płaci się podatku dochodowego

Ustawa abolicyjna to ustawa odrębna od ustawy o pdof. Oznacza to, że umorzenie zaległości podatkowych osób pracujących za granicą lub zwrócenie im zapłaconego w przeszłości podatku powinno podlegać opodatkowaniu według przepisów updof. W celu uniknięcia tego rodzaju opodatkowania w updof dodano art. 52e. Wynika z niego, ze zwolnieniu od podatku dochodowego podlegają kwoty umorzenia zaległości oraz zwrotu wynikające z ustawy o szczególnych rozwiązaniach dla osób fizycznych uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Podstawa prawna:

- ustawa z 25 lipca 2008 r. o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - j.t. Dz.U. Nr 143, poz. 894


reklama

Ekspert:

Tomasz Król

Ekspert podatkowy

Źródło:

INFOR
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama