reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2008 > Niektóre akcje są wolne od podatku

Niektóre akcje są wolne od podatku

Określony w ustawie o PIT dochód uzyskany ze sprzedaży akcji jest opodatkowany 19-proc. stawką. Niektóre dochody z akcji są jednak całkowicie lub częściowo zwolnione z opodatkowania. O preferencji podatkowej decyduje rodzaj akcji, moment i sposób ich nabycia oraz zbycia.

Przychody ze sprzedaży akcji, na gruncie przepisów podatkowych, zaliczają się do grupy przychodów z kapitałów pieniężnych, określonych szczegółowo w art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Od dochodów z tych źródeł płaci się 19-proc. podatek dochodowy. Z pozostałych przepisów podatkowych wynika jednak, że niektóre papiery udziałowe spółek akcyjnych są wolne od podatku.

Kluczowy 2004 rok

To opodatkowanie wprowadzone zostało ustawą z 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 202, poz. 1956). Zgodnie jednak z przepisem przejściowym tej ustawy, tj. art. 19 ust. 1, niektóre dochody (poniesione straty) nie są opodatkowane.

Z powyższego przepisu wynika jednak, że aby zwolnienie podatkowe mogło być zastosowane, konieczne jest łączne zaistnienie pewnych warunków. Na podstawie tego przepisu przejściowego zwolnieniem objęte są dochody osób fizycznych z odpłatnego zbycia akcji nabytych przed 1 stycznia 2004 r., jeśli akcje były dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym.

Zaznaczyć trzeba, że zgodnie z przytoczonym art. 19 ust. 2 powyższe przesłanki nie mają zastosowania do odpłatnego zbycia papierów wartościowych, dokonywanego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Akcje pracownicze z podatkiem

Wyszczególnienie warunków, których zaistnienie zwalnia dochody ze sprzedaży akcji z PIT, ma istotne znaczenie m.in. dla posiadaczy akcji pracowniczych. Pracownicy niektórych przedsiębiorstw, którzy w latach 90. ubiegłego wieku otrzymali akcje pracownicze, często zwracają się z pytaniem do organów podatkowych o interpretację indywidualną, czy dochód uzyskany ze sprzedaży tych akcji po wejściu spółki na giełdę jest zwolniony z podatku, jeśli akcje te zostały zakupione przed 2004 rokiem.

Organy podatkowe jednolicie uznają, że dochód ze sprzedaży akcji pracowniczych, choćby nabytych przed 2004 rokiem, nie jest wolny od podatku (np. interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 28 lipca 2008 r., nr IBPB2/415-822/08/HS (KAN-4321/08/08) i wskazują na istotną kwestię jednoczesnego spełnienia omawianych przesłanek.

Szymon Wilga z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej (ECDDP) zwraca uwagę, że ze względu na okoliczność nabywania akcji pracowniczych poza obiegiem publicznym ich sprzedaż zawsze będzie opodatkowana niezależnie od tego, czy zostały nabyte przed, czy od 1 stycznia 2004 r.

reklama

Autor:

Źródło:

GP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama