reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2008 > Jak skorzystać z ulgi na krew

Jak skorzystać z ulgi na krew

Podatnicy, którzy w 2008 roku oddali honorowo krew, mają prawo w rocznym zeznaniu PIT skorzystać z ulgi na krew. Dochód będą mogli pomniejszyć o ekwiwalent za oddaną krew.


Wszyscy podatnicy, którzy w danym roku podatkowym oddają bezpłatnie krew, mają prawo uwzględnić taką darowiznę w swoim zeznaniu podatkowym. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od 2007 roku przewidują bowiem możliwość korzystania z ulgi na krew dla honorowych dawców. Kwota odliczenia będzie zależała od dwóch czynników. Po pierwsze, od tego, czy podatnik odda krew czy osocze. Po drugie, ile krwi odda w danym roku. Te dwa czynniki pozwolą obliczyć kwotę, o jaką będzie można pomniejszyć dochód lub przychód w przypadku podatników rozliczających się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Potrzebny dochód

Aby w rozliczeniu rocznym skorzystać z ulgi na krew, poza jej oddaniem konieczne jest uzyskanie dochodu (przychodu). Bez niego skorzystanie z odliczenia nie będzie możliwe. Zgodnie z ogólną definicją dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów. Warto tu dodać, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o PIT oraz dochodów, od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest suma dochodów z wszystkich źródeł przychodów.

PRZYKŁAD: LIMITOWANE ODLICZENIE ULGI

Podatnik w 2008 roku zarobił 85 tys zł. To jego dochód. Oddał honorowo krew, której wartość wynosi 250 zł. Czy w zeznaniu rocznym PIT będzie mógł odliczyć całą kwotę za oddane osocze?

Tak. Ulga na krew odliczana jest od dochodu w wysokości ekwiwalentu za oddaną krew lub osocze. Odliczenie nie może przekroczyć 6 proc. dochodu. Dochód podatnika to 85 tys. zł. 6 proc. z 85 tys. zł daje 5,1 tys. zł. Oznacza to, że odliczenie w ramach ulgi na krew może być uwzględnione w całości w zeznaniu podatnika, czyli dochód zostanie pomniejszony o 250 zł.

Oddanie krwi

Skoro podatnik uzyskał dochód w danym roku to, aby skorzystać z ulgi w PIT, musi jeszcze oddać honorowo krew. Honorowo, czyli bezpłatnie. Jeśli podatnik otrzyma ze stacji krwiodawstwa wynagrodzenie za oddaną krew, z ulgi podatkowej nie skorzysta. Chyba że tylko za część krwi dostanie zapłatę. Wtedy za część oddaną bez wynagrodzenia ulga będzie nadal przysługiwać. W zaświadczeniu wydawanym podatnikowi stacja krwiodawstwa uwzględnia tylko krew oddaną bezpłatnie.

reklama

Źródło:

GP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama