reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2008 > Ulga odsetkowa nie dla wszystkich

Ulga odsetkowa nie dla wszystkich

Z ulgi odsetkowej mogą nadal korzystać tylko podatnicy, którzy nabyli do niej prawo w latach 2002-2006. Takie osoby odliczenia będą mogły dokonywać do 2027 roku.


Podatniczka rozpoczęła budowę domu, na którą zaciągnęła kredyt w 2006 roku. Chce w rozliczeniu rocznym korzystać z ulgi odsetkowej.

- Ulga odsetkowa została zlikwidowana. Czy to oznacza, że nikt z niej już nie może korzystać - pyta pani Agata z Mławy.

W tym przypadku jest to możliwe. Niektórzy podatnicy nadal z tej ulgi korzystają. Mirosława Przewoźnik-Kurzyca, radca prawny z Kancelarii Salans, wyjaśnia, że przepisy o uldze odsetkowej przestały obowiązywać z dniem 31 grudnia 2006 r., niemniej jednak mogą być nadal stosowane przez podatników, którzy nabyli prawo do tej ulgi w okresie obowiązywania dotyczących jej przepisów.

- Zgodnie z art. 9 ustawy z 16 listopada 2006 r. o zmianie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw podatnicy, którym w latach 2002-2006 udzielono kredytu lub pożyczki na cele mieszkaniowe określone w uchylonych przepisach o uldze odsetkowej, mogą z tej ulgi korzystać aż do chwili spłaty kredytu (pożyczki), lecz nie dłużej niż do końca 2027 roku. Konieczne jest przy tym spełnienie warunków, od których uzależnione było prawo do ulgi - podkreśla Mirosława Przewoźnik-Kurzyca.

Dodaje, że w praktyce mogą pojawić się wątpliwości, czy nastąpiło nabycie prawa do ulgi odsetkowej. W szczególności może to dotyczyć sytuacji, gdy umowa kredytowa została podpisana w 2006 roku, lecz postawienie do dyspozycji środków z tego kredytu miało miejsce już w 2007 roku. Takiego przypadku dotyczy interpretacja zawarta w postanowieniu naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany (nr 1432/IDP/415/ 428/161/29/2007).

- Z postanowienia tego wynika, że istotna jest data zawarcia umowy kredytowej. Data wypłaty kredytu (pożyczki) nie ma, w ocenie tego organu znaczenia. Natomiast, dla skorzystania z ulgi odsetkowej nie jest wystarczająca sama decyzja banku o przyznaniu kredytu, jeśli umowa kredytowa została podpisana już po 31 grudnia 2006 r. Organy podatkowe stoją bowiem na stanowisku, że przez pojęcie kredyt udzielony podatnikowi należy rozumieć zawarcie umowy kredytowej, a nie żadne inne poprzedzające zawarcie tej umowy czynności - podsumowuje Mirosława Przewoźnik-Kurzyca.

PRZYKŁAD

Podatnik w 2005 roku zaciągnął w banku kredyt na zakup mieszkania od dewelopera. Kredyt został udzielony na 30 lat. Mieszkanie nabył w 2006 roku i w rozliczeniu za ten rok po raz pierwszy skorzystał z ulgi odsetkowej. Podatnik ten będzie uprawniony do korzystania z ulgi odsetkowej także w następnych latach, gdyż spełnił warunek do nabycia prawa do ulgi odsetkowej. Ostatnim jednak rokiem odliczenia odsetek będzie dla niego rok 2027, pomimo że kredyt skończy spłacać dopiero w 2035.reklama

Źródło:

GP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama