reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2008 > Internet w pakiecie pozbawia ulgi podatkowej

Internet w pakiecie pozbawia ulgi podatkowej


Podatnik, który ponosi wydatki na internet w miejscu zamieszkania, może skorzystać z ulgi internetowej. Aby skorzystać z odliczenia, trzeba posiadać fakturę VAT za usługi internetowe.

Tańszy internet w pakiecie - kuszą firmy zajmujące się usługami telekomunikacyjnymi. Takie oferty nasiliły się teraz, w okresie przedświątecznym, gdyż pakiet usług telekomunikacyjnych - w którego skład wchodzi np. telewizja kablowa, internet, telefon - to poza oszczędnościami również popularny prezent.

- Zamieniłam dostęp do internetu na pakiet usług: telewizja i internet. Płacę tyle samo, a dostaję gratis telewizję kablową - stwierdza pani Małgorzata w rozmowie z nami.

Oszczędność naszej czytelniczki, niestety, jest pozorna. Otrzymała bowiem telewizję kablową gratis, ale jednocześnie pozbawiła się ulgi internetowej. Dlaczego?

Podatnik, który ponosi w roku podatkowym wydatki na internet, może w zeznaniu rocznym skorzystać z ulgi internetowej, pomniejszając swój dochód (przychód) nawet o 760 zł. Jednak, aby z tego odliczenia skorzystać, podatnik musi posiadać fakturę VAT wystawioną na swoje nazwisko z wyszczególnioną opłatą za internet. Jeśli podatnik posiada fakturę zbiorczą za cały pakiet telekomunikacyjny, bez wyodrębnienia opłaty za sieć, nie ma prawa skorzystać z ulgi internetowej.

Decyzja przed pakietem

Podatnicy korzystający z internetu w swoim miejscu zamieszkania mogą pomniejszyć dochód podlegający opodatkowaniu PIT o wydatki z tego tytułu w kwocie nieprzekraczającej 760 zł rocznie. Dodatkowo - jak tłumaczy nam Katarzyna Bednarczyk, konsultant w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers - aby odliczenie było możliwe, wysokość wydatku powinna być udokumentowana fakturą. Problem pojawia się, gdy podatnik korzysta z pakietu usług w ramach łącznej opłaty, w której skład oprócz opłat za dostęp do internetu wchodzą opłaty np. za takie usługi, jak telefon i telewizja.

- Zgodnie z interpretacjami organów podatkowych, jeżeli opłata za internet nie jest wydzielona na fakturze, to podatnik nie ma prawa do skorzystania z ulgi - stwierdza Katarzyna Bednarczyk.

Dodaje, że w tym wypadku wydatek związany z korzystaniem z internetu nie wynika wprost z faktury. Radzi, aby decydując się na pakiet, potwierdzić z dostawcą, czy przyszłe faktury będą zawierać odrębne pozycje kwot do zapłaty wynikających z poszczególnych rodzajów usług.

- W przeciwnej sytuacji podatnik powinien rozważyć, czy promocyjna cena zakupu pakietu zrekompensuje mu utratę możliwości skorzystania z ulgi internetowej - podkreśla nasza rozmówczyni z PricewaterhouseCoopers.

Kłopoty z dokumentacją

reklama

Źródło:

GP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama