reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2008 > Internet w pakiecie pozbawia ulgi podatkowej

Internet w pakiecie pozbawia ulgi podatkowej


Podatnik, który ponosi wydatki na internet w miejscu zamieszkania, może skorzystać z ulgi internetowej. Aby skorzystać z odliczenia, trzeba posiadać fakturę VAT za usługi internetowe.

Osoby korzystające z usług internetowych w ramach całościowego pakietu usług (tj. użytkowanie sieci internet, telewizja cyfrowa oraz telefonia internetowa), w sytuacji gdy brak jest na fakturze wyraźnego wyszczególnienia opłaty za użytkowanie sieci internet, mogą mieć problem z udokumentowaniem wartości wydatków poniesionych na internet w związku z dokonywaniem stosownego odliczenia od dochodu z tytułu ulgi internetowej. Na ten aspekt zwraca uwagę Joanna Aleksiejczuk, konsultant w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, która wskazuje, że zgodnie z ustawą o PIT od dochodu można odliczyć kwotę nieprzekraczającą 760 zł rocznie w związku z wydatkami poniesionymi z tytułu użytkowania sieci internet. Wydatki te, aby mogły podlegać odliczeniu, muszą być udokumentowane fakturą VAT.

- Jeśli kwota podana na fakturze jest ujęta całościowo w odniesieniu do pakietu świadczonych usług, podatnik nie będzie mógł udowodnić w razie kontroli ze strony urzędu skarbowego, jaką kwotę wydatków na internet de facto poniósł - stwierdza Joanna Aleksiejczuk.

Podpowiada, że wskazane jest, aby podatnik uzyskał specyfikację do faktury jako stanowiącą integralną jej część. Specyfikacja stanowiłaby dowód poniesienia wydatków na ten cel w określonej kwocie.

Inne dowody

Wszyscy eksperci są zgodni: w celu skorzystania z odliczenia od dochodu wydatków na internet niezbędne jest prawidłowe udokumentowanie wysokości poniesionych wydatków fakturą VAT.

Według Ewy Opalińskiej, doradcy podatkowego w kancelarii Gide Loyrette Nouel, podatnicy nabywający usługi kompleksowe, otrzymujący fakturę, na której nie jest wyodrębniona opłata za internet, są w praktyce pozbawieni możliwości skorzystania z ulgi podatkowej. Organy podatkowe konsekwentnie uznają, że korzystanie przez podatników z usługi multipakietu bez wyraźnego wyszczególnienia opłaty za bezpośredni dostęp do internetu nie uprawnia ich do odliczenia od dochodu wydatków z tytułu internetu (potwierdza to m.in. interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 12 września 2008 r. nr IPPB1/415-833/08-2/TS).

- Jeśli operator usług nie zgadza się na wyodrębnienie świadczeń na fakturze, podatnik praktycznie nie będzie mieć szansy na skorzystanie z odliczenia - tłumaczy Ewa Opalińska.

Jej zdaniem wątpliwym rozwiązaniem będzie wykazywanie wysokości poniesionych wydatków na internet na podstawie innych dowodów niż faktura (umowa z operatorem, oficjalny cennik). Wynika to z faktu, że ustawa o PIT wprost wymaga dokumentowania tych wydatków fakturą VAT.

- Część operatorów, którzy nie chcą wystawiać faktur z wyszczególnionymi usługami, podkreśla, że mimo braku możliwości skorzystania z ulgi podatkowej klienci i tak zyskują, kupując tańszy pakiet usług - mówi Ewa Opalińska.

Podsumowuje, że tacy operatorzy dodatkowo proponują swoim klientom różne bonusy mające zrekompensować brak możliwości skorzystania z ulgi podatkowej.

760 zł może wynieść maksymalne odliczenie w ramach ulgi internetowej w zeznaniu rocznym

Ulga internetowa w praktyce Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

reklama

Źródło:

GP
Webinarium Nowe zasady VAT wykazywania faktur korygujących 2021149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Halina Kochalska

Analityk Gold Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama