reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2008 > Ulga internetowa: podstawą odliczenia może być duplikat faktury

Ulga internetowa: podstawą odliczenia może być duplikat faktury

Zgubienie faktury za internet nie uniemożliwia odliczenia ulgi internetowej. Wystarczy wystąpić z wnioskiem o wystawienie jej duplikatu.

W przypadku ulgi internetowej do odliczenia konieczna jest faktura VAT. Co jednak, gdy faktura zaginęła? Czy oznacza to bezpowrotną utratę prawa do odliczenia? Otóż nie.

Michał Grzybowski, doradca podatkowy, senior menedżer w Ernst & Young przypomina, że podstawą do dokonania odliczenia przez podatnika wydatków ponoszonych z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu lub budynku będącym jego miejscem zamieszkania jest faktura w rozumieniu przepisów o VAT.

- Jeżeli podatnik zagubił fakturę, powinien zwrócić się do jej wystawcy - podmiotu świadczącego usługi internetowe - o wystawienie duplikatu - mówi Michał Grzybowski.

Zgodnie z par. 22 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 25 maja 2005 r. m.in. w sprawie wystawiania faktur (Dz.U. nr 95, poz. 798 z późn. zm.), sprzedawca, na wniosek nabywcy, jest zobowiązany do ponownego wystawienia faktury lub faktury korygującej, zgodnie z danymi zawartymi w kopii tych dokumentów, jeżeli oryginał uległ zniszczeniu albo zaginięciu. Jak podkreśla ekspert, faktura lub faktura korygująca wystawiona ponownie musi dodatkowo zawierać wyraz duplikat oraz datę jej wystawienia. Sprzedawca powinien wystawić duplikat w dwóch egzemplarzach, wysyłając oryginał nabywcy i pozostawiają kopię w swojej dokumentacji.

- Przepisy pozwalają więc podatnikowi, chcącemu skorzystać z ulgi internetowej, na uzupełnienie wymaganej dokumentacji, nawet w przypadku zaginięcia lub zgubienia faktury - tłumaczy Michał Grzybowski.

Równocześnie podkreśla, ze warto uzyskać duplikat przed złożeniem zeznania rocznego. Może być to szczególnie istotne w razie czynności sprawdzających wykonywanych przez organy podatkowe w odniesieniu do zeznania, w którym dokonano odliczenia.


reklama

Źródło:

GP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama