reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2008 > Z ulgi skorzysta osoba wskazana na fakturze

Z ulgi skorzysta osoba wskazana na fakturze

Wydatki na internet w rocznym rozliczeniu może odliczyć od dochodu wyłącznie osoba, na którą wystawiane są faktury.


Podatniczka kilka lat temu zawarła umowę z firmą świadczącą usługi internetowe. W 2008 roku podatniczka nie pracowała, nie uzyskała żadnych dochodów, nie rozliczy zatem PIT. W ubiegłym roku dochody uzyskała natomiast jej córka, z którą mieszka i wspólnie prowadzi gospodarstwo domowe. Podatniczka chciałaby wiedzieć, czy mimo że faktury wystawiane są na nią, córka, która korzysta z internetu, może odliczyć ulgę.

Grażyna Nelip, doradca podatkowy w Spółce Doradztwa Podatkowego GRNB-Partner wskazuje, że w takim wypadku córka nie będzie mogła dokonać odliczenia.

- Podatnikom przysługuje prawo do odliczenia od dochodu wydatków ponoszonych z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł - przypomina Grażyna Nelip.

Nasza rozmówczyni wskazuje, że małżonkom przysługują odrębne limity odliczeń, pod warunkiem że oboje posiadają dowody wpłaty i faktury (albo wspólne dowody wpłaty i faktury). Nie znaczy to jednak, że każdy z nich może odliczyć po 760 zł, ale że oboje mogą odliczyć w sumie tyle, ile wydali w danym roku na internet, nie więcej jednak niż 760 zł każde z nich.

- To samo dotyczy innych osób zamieszkałych pod tym samym adresem. Jeżeli kilka osób zamówi łącze wspólnie, i każda z nich pokryje część wydatków, a faktura będzie opiewać na wszystkich usługobiorców, to w takim przypadku nie będzie problemów z rozliczeniem kosztów jednego łącza przez kilka osób - mówi Grażyna Nelip.

Nasza rozmówczyni podkreśla, że wysokość wydatków musi być udokumentowana fakturą VAT w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Wynika z tego, iż zarówno wpłata, jak i faktura, powinny być wystawione na tę samą osobę - na podatnika dokonującego odliczenia.

- Nie jest możliwe odliczanie wydatków na podstawie umowy czy dowodów wpłaty, jeżeli nie została wystawiona faktura VAT - podkreśla Grażyna Nelip.

W opisanym przypadku córka podatniczki nie może zatem skorzystać z odliczenia ulgi, gdyż faktury nie były wystawiane na jej imię i nazwisko.


reklama

Autor:

Źródło:

GP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama