reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2008 > Ryczałtowiec bez ulgi na dzieci

Ryczałtowiec bez ulgi na dzieci

Osoby opodatkowane wyłącznie w sposób zryczałtowany lub według 19-proc. stawki liniowej nie mogą korzystać z odliczenia od podatku ulgi na wychowywanie dzieci.


Do 20 stycznia podatnicy mają czas na dokonanie wyboru sposobu opodatkowania w 2009 roku. Zawiadomienie o wyborze sposobu rozliczeń z fiskusem składają podatnicy, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą, oraz podatnicy, którzy chcą skorzystać z innej niż dotychczas formy rozliczeń. Warto pamiętać, że decydując się na jedną z uproszczonych form opodatkowania: ryczałt ewidencjonowany, kartę podatkową lub 19-proc. stawkę liniową, podatnik może utracić prawo do ulgi prorodzinnej w podatku dochodowym.

Ulga na wychowywanie dzieci uregulowana w art. 27f ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przysługuje wyłącznie osobom opodatkowanym według progresywnej skali podatkowej. Oznacza to, że opłacanie podatku na preferencyjnych zasadach oznacza utratę przywileju odliczenia.

Trzeba jednak wiedzieć, że prawo do ulgi na wychowywanie dzieci zachowają osoby, które oprócz dochodów opodatkowanych w sposób zryczałtowany lub podatkiem liniowym osiągają również dochody opodatkowane według skali podatkowej (np. z pracy na etacie, emerytury). Z odliczenia może także skorzystać rodzina, w której tylko jedno z rodziców uzyskuje wyłącznie dochody opodatkowane na uproszczonych zasadach. Ulgę można bowiem odpisać w całości od podatku jednego z rodziców lub od podatku obojga.

reklama

Autor:

Źródło:

GP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama