reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2008 > Można skorzystać z ulgi, nawet gdy dziecko składa zeznanie

Można skorzystać z ulgi, nawet gdy dziecko składa zeznanie

Jeżeli dziecko nie uzyska do końca roku podatkowego dochodów przekraczających 3015 zł, to rodzic będzie mógł skorzystać z ulgi rodzinnej.


Podatnik wychowuje 19-letnią córkę, studentkę, która od października podjęła płatny staż. Nie wie, czy w tej sytuacji będzie mógł odliczyć na nią ulgę w PIT? Podatnik pyta, czy będzie musiał dochody córki rozliczyć ze swoimi czy powinna ona rozliczyć się sama i w takiej sytuacji nie będzie mógł skorzystać z odliczenia?

Przypomnijmy, że ulga na dzieci przysługuje z tytułu wychowywania m.in. dzieci do ukończenia 25 lat, uczących się w szkołach, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku.

- Jeżeli zatem córka podatnika nie uzyska do końca roku podatkowego dochodów przekraczających 3015 zł (kwota wolna od podatku) z tytułu odbywania stażu, będzie on mógł skorzystać z ulgi rodzinnej. W przeciwnym razie rodzic utraci prawo do odliczenia - wyjaśnia Marcin Mianowany, radca prawny w Kancelarii Nowakowski i Wspólnicy.

Warto podkreślić, że wykazywanie niektórych dochodów dziecka w zeznaniu podatkowym rodziców dotyczy wyłącznie dzieci małoletnich, czyli takich, które nie ukończyły jeszcze 18 lat. Czym innym jest natomiast wspólne preferencyjne rozliczenie rodzica z dzieckiem.

- Odnosząc się do możliwości wspólnego opodatkowania z pełnoletnią córką, należy wskazać, iż takie uprawnienie przysługuje wyłącznie osobie samotnie wychowującej w roku podatkowym dzieci - podkreśla Marcin Mianowany. Ekspert dodaje, że w myśl art. 6 ust. 5 ustawy o PIT, za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

- Oznacza to, że w sytuacji, gdy córka osiągnie dochód podlegający opodatkowaniu, a podatnik nie jest osobą samotnie wychowującą dzieci, to będzie ona miała obowiązek rozliczenia podatku za 2008 rok w odrębnym zeznaniu - mówi Marcin Mianowany. Podkreślić należy, że zarówno w tej sytuacji, jak i w przypadku, gdy możliwe jest wspólne rozliczenie z dzieckiem, rodzic będzie mógł skorzystać z ulgi w PIT, pod warunkiem że dochody dziecka np. z tytułu odbywania stażu nie przekroczą 3015 zł.

1173,70 złotych wynosi ulga na dziecko w 2008 roku

reklama

Autor:

Źródło:

GP
PODATKI 2020 - pakiet STANDARD238.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PODATKI 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama