reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2008 > Jak rozliczać ulgę prorodzinną w rozliczeniu za 2008 rok

Jak rozliczać ulgę prorodzinną w rozliczeniu za 2008 rok

Ulga prorodzinna w zeznaniach podatkowych składanych za 2008 rok będzie rozliczana na dotychczasowych zasadach. Prawo do odliczenia zyskają jednak podatnicy, których dzieci studiowały za granicą lub uzyskiwały dodatek pielęgnacyjny bądź rentę socjalną.

Obliczenie kwoty ulgi

Odliczeniu podlega kwota stanowiąca iloczyn liczby wychowywanych dzieci i dwukrotności kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej. W związku z tym, że kwota ta w 2008 roku wynosi 586,85 zł, kwota ulgi na każde dziecko wynosi 1173,70 zł. Kwota ta dotyczy łącznie obojga rodziców. Nie ma przy tym znaczenia, czy pozostają oni w związku małżeńskim czy nie.

PRZYKŁAD: KONKUBENCI Z PRAWEM DO ULGI

Rodzice wychowują dwuletniego syna. Podatnicy nie są małżeństwem. Mieszkają razem, przy czym ojciec dziecka jest zameldowany pod innym adresem niż syn i jego matka. Rodzice mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej. Ustawodawca nie uzależnił prawa do skorzystania z preferencji od pozostawania rodziców w związku małżeńskim. Istotne jest, aby podatnik, który chce skorzystać z ulgi, wychowywał w roku podatkowym dzieci. W opisanym przypadku warunek ten jest spełniony. Należy podkreślić, że zameldowanie ojca pod innym adresem niż syn i jego matka nie wpływa w tej sytuacji na prawo do skorzystania z ulgi. Meldunek oznacza jedynie formalny adres ojca. Rodzice faktycznie zamieszkują razem i wspólnie wychowują dziecko, a zatem spełniają ustawowy warunek odpisania ulgi od podatku.

Możliwość odliczenia mają również osoby, w stosunku do których zostały orzeczone rozwód albo separacja. W takim przypadku ustawodawca wymaga jednak spełniania dodatkowych warunków do odpisania ulgi na dziecko. Zgodnie z ogólną zasadą w przypadku rodziców rozwiedzionych lub w separacji ulga przysługuje tylko temu rodzicowi, u którego dzieci faktycznie zamieszkują. W praktyce jednak często oboje rozwiedzeni rodzice uczestniczą w wychowywaniu dzieci. W takiej sytuacji ulga przysługuje obojgu rodzicom, którzy powinni się nią podzielić zgodnie z ustawowymi wytycznymi. Jeżeli przez część roku podatkowego dzieci faktycznie zamieszkują u każdego z rodziców, w stosunku do których sąd orzekł rozwód albo separację, odliczenie przysługuje każdemu z nich (jeśli oboje rozliczają podatek na zasadach ogólnych). W tym wypadku kwota odliczenia stanowi iloczyn liczby miesięcy pobytu dzieci u rodzica i 1/12 kwoty przysługującego odliczenia.

PRZYKŁAD: PO ROZWODZIE PROPORCJONALNE ODLICZENIE

Rodzice małoletniego dziecka są po rozwodzie. Oboje zachowali władzę rodzicielską nad synem. Dziecko zamieszkuje pół roku z jednym rodzicem i pół roku z drugim. Zarówno matka, jak i ojciec dziecka mogą w opisanej sytuacji skorzystać z ulgi rodzinnej w PIT. Będą jednak musieli podzielić się kwotą ulgi, zgodnie z ustawowymi wytycznymi. Jeżeli przez część roku podatkowego dzieci faktycznie zamieszkują u każdego z rodziców, odliczenie przysługuje każdemu z nich. W tym przypadku kwota odliczenia stanowi iloczyn liczby miesięcy pobytu dzieci u rodzica i 1/12 kwoty ulgi. W tym przypadku rodzice odliczą po połowie ulgi, a zatem każdy z nich po 586,85 zł.

reklama

Autor:

Źródło:

GP
Nowy JPK_VAT w praktyce jednostek sektora publicznego. Poradnik Rachunkowości Budżetowej nr 9/202049.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PODATKI 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Musolf

ekspert z zakresu podatków i ceł

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama