reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2008 > Jak rozliczać ulgę prorodzinną w rozliczeniu za 2008 rok

Jak rozliczać ulgę prorodzinną w rozliczeniu za 2008 rok

Ulga prorodzinna w zeznaniach podatkowych składanych za 2008 rok będzie rozliczana na dotychczasowych zasadach. Prawo do odliczenia zyskają jednak podatnicy, których dzieci studiowały za granicą lub uzyskiwały dodatek pielęgnacyjny bądź rentę socjalną.

PRZYKŁAD: ULGA NA DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNE

Syn podatniczki w wieku 26 lat, o znacznym stopniu niepełnosprawności, do końca listopada 2008 r. pobierał zasiłek pielęgnacyjny. Dodatkowo otrzymywał świadczenie rehabilitacyjne wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Matka może skorzystać z ulgi rodzinnej na syna. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ulga przysługuje m.in. na dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Pobieranie jednego z tych świadczeń jest jedynym wymogiem, od którego ustawodawca uzależnienia prawo do ulgi w przypadku dzieci niepełnosprawnych (warunek ten dotyczy dzieci dorosłych, w przypadku dzieci małoletnich ulga rodzinna przysługuje bez żadnych dodatkowych warunków).

Oznacza to, że prawo do ulgi przysługuje niezależnie od rodzaju i wysokości dodatkowych przychodów dziecka, w tym wypadku świadczenia rehabilitacyjnego.

Wychowywanie dzieci

Ulga prorodzinna przysługuje rodzicom, którzy wychowywali w roku podatkowym własne lub przysposobione dzieci. Ustawodawca nie wprowadza jednak wymogu wychowywania dziecka przez cały rok podatkowy.

To bardzo istotna informacja dla wszystkich podatników, którzy zostali rodzicami lub adoptowali dziecko w trakcie roku podatkowego. Również oni będą mogli odpisać ulgę rodzinną w zeznaniu podatkowym składanym za 2008 rok. Co więcej, odliczą oni pełną kwotę ulgi. Sytuacja ta zmieni się, począwszy od rozliczeń podatkowych za 2009 rok, kiedy to wysokość ulgi będzie ustalana w zależności od liczby miesięcy sprawowania opieki nad dzieckiem. Zmiana przepisów spowoduje, że m.in. podatnicy, którym dziecko urodzi się w trakcie 2009 roku, nie będą mogli odliczyć od podatku pełnej kwoty ulgi.

W rozliczeniu za 2008 rok prawo do ulgi prorodzinnej zachowają także rodzice, których dzieci spełniają warunki do odliczenia przez część roku. Dotyczy to w szczególności warunku pobierania nauki. Podobnie będzie w sytuacji, gdy dziecko w trakcie roku podatkowego ukończyło szkołę lub 25. rok życia. We wszystkich tych przypadkach rodzice utracą ulgę dopiero od następnego roku podatkowego. W zeznaniach podatkowych dotyczących roku 2008 zachowają natomiast prawo do odliczenia całej kwoty ulgi prorodzinnej.

PRZYKŁAD: WARUNKI PRZEZ CZĘŚĆ ROKU

Państwo Kowalscy wychowują dwoje dzieci. Syn podatników studiuje zaocznie, w październiku skończył 25 lat. Nie pracuje i nie uzyskuje własnych dochodów. Małżonkowie w ubiegłym roku adoptowali 8-letnią dziewczynkę. W rozliczeniu podatkowym za 2008 rok będą mogli skorzystać z ulgi prorodzinnej zarówno na własne, jak i przysposobione dziecko. Ulgę na syna odliczą jednak po raz ostatni z uwagi na fakt, że w 2008 roku ukończył on 25 lat. Zachowają jednak prawo do odliczenia ulgi za ubiegły rok. Podatnikom będzie również przysługiwała ulga na przysposobioną małoletnią córkę. Na każde dziecko odliczą pełną kwotę ulgi, tj. w sumie 2347,40 zł.

reklama

Autor:

Źródło:

GP
Nowy JPK_VAT w praktyce jednostek sektora publicznego. Poradnik Rachunkowości Budżetowej nr 9/202049.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PODATKI 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Musolf

ekspert z zakresu podatków i ceł

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama