| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Ulga na dzieci > Ulga prorodzinna w pytaniach i odpowiedziach

Ulga prorodzinna w pytaniach i odpowiedziach

Rozliczenie ulgi prorodzinnej (tzw. ulgi na dzieci) niejednokrotnie sprawia problemy podatnikom. Często bowiem konkretna sytuacja życiowa powoduje, że podatnicy nie wiedzą jak prawidłowo skorzystać z ulgi? Prezentujemy odpowiedzi na pytania podatników, które mogą pomóc w rozliczeniu.

Rodzice z jednym dzieckiem

Pani B i Pan C w maju zostali rodzicami, a w czerwcu 2016 r. zawarli związek małżeński. Pani B uzyskała w roku podatkowym dochody w wysokości 40.000 zł, a jej mąż 70.000 zł.

Rodzice, którzy posiadają wyłącznie jedno dziecko, mogą korzystać z ulgi prorodzinnej w wysokości 92,67 zł miesięcznie (1.112,04 zł rocznie)[1]:

− jeśli łączne dochody małżonków pozostających przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim nie przekroczą w skali roku kwoty 112.000 zł,

− w przypadku osoby, która nie pozostaje w związku małżeńskim (w tym także przez część roku podatkowego) i spełnia kryteria do uznania jej za osobę samotnie wychowującą dziecko w rozumieniu art. 6 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – o ile dochody tej osoby nie przekroczą w roku podatkowym kwoty 112.000 zł,

− w przypadku osoby, która nie pozostaje w związku małżeńskim (w tym również przez część roku podatkowego) i nie wychowuje dziecka samotnie – jeżeli jej dochody nie przekroczą w roku podatkowym kwoty 56.000 zł.

W łącznej kwocie dochodów, których wysokość decyduje o prawie rodziców jednego dziecka do ulgi rodzinnej, trzeba uwzględnić uzyskane w danym roku dochody, które podlegają opodatkowaniu:

− według skali podatkowej określonej w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc m.in. dochody ze stosunku pracy, z działalności wykonywanej osobiście (np. z umów zlecenia i o dzieło, z tytułu powołania do składu zarządu lub rady nadzorczej osoby prawnej), z działalności gospodarczej, z działów specjalnych produkcji rolnej, z emerytur i rent,

− na zasadach określonych w art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tzn. m.in. dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółce posiadającej osobowość prawną,

− 19% podatkiem liniowym na podstawie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej.

Obliczając kwotę dochodu, należy brać tu pod uwagę dochody obliczone jako nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania oraz pomniejszone o zapłacone (bądź potrącone przez płatnika ze środków podatnika) składki na ubezpieczenia społeczne[2].

Małżeństwo Podatników w zostało zawarte w trakcie roku podatkowego (a więc nie trwało przez cały rok podatkowy), zatem przy ustalaniu prawa do ulgi należy uwzględnić limit dochodu w wysokości 56.000 zł w odniesieniu do każdego z rodziców. W konsekwencji z ulgi w opisanym przypadku może skorzystać wyłącznie Pani B, ponieważ jej roczne dochody mieszczą się w limicie uprawniającym do odliczenia. W przedstawionej sytuacji kwota ulgi wyniesie 741,36 zł (8 mies. x 92,67 zł).

Ulga prorodzinna u wdowca

Państwo K wychowywali wspólnie małoletnią córkę i byli małżeństwem do lipca (w lipcu jeden z małżonków zmarł). Roczne dochody drugiego z małżonków wyniosły 90.000 zł. Czy może on skorzystać z ulgi na dziecko?

W opisanej sytuacji drugi z małżonków ma prawo do ulgi, gdyż jego roczne dochody nie przekroczyły kwoty 112.000 zł. Jest on bowiem osobą samotnie wychowującą dziecko, ponieważ za takiego uznaje się rodzica lub opiekuna prawnego będącego panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów, lub osobą pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności, jeżeli ten rodzic lub opiekun w roku podatkowym samotnie wychowuje dzieci. Ulga wyniesie 1.112,04 zł, jeśli podatnik wychowywał małoletniego syna przez cały rok podatkowy.

Polecamy: PIT-y i ulgi podatkowe 2016

Rodzice z dwójką dzieci

Państwo A wychowują dwoje dzieci. Jedno z dzieci w roku 2016 ukończyło studia licencjackie i nie kontynuuje nauki. Uzyskało ono dochody w wysokości 2.000 zł. Drugie dziecko jest uczniem szkoły podstawowej. Jaka ulga prorodzinna im przysługuje?

Rodzice wychowujący dwoje i więcej dzieci skorzystają z ulgi bez względu na wysokość uzyskanego dochodu. W przypadku rodziców, którzy posiadają dwoje dzieci, mogą oni korzystać z ulgi na dzieci w wysokości 92,67 zł miesięcznie, a w skali roku 1.112,04 zł na każde dziecko[3].

W przedstawionej sytuacji łączna kwota odliczenia wyniesie 2.038,74 zł:

  • 10 x 92,67 zł = 926,70 zł (tj. kwota odliczenia na pierwsze dziecko, którego dochody są  niższe od limitu 3.089 zł) za 10 miesięcy) +
  • 12 x 92,67 zł = 1.112,04 zł (tj. kwota odliczenia na drugie dziecko).

_________________

[1] Zob. art. 27f ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

[2] Zob. art. 27f ust. 2a ww. ustawy.

[3] Zob. art. 27f ust 2 pkt 2 ww. ustawy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

PODATKI 2017

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Sklep zonazielona.pl

proponuje ekskluzywne, designerskie meble i elementy wystroju wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »