| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Ulga internetowa > Jak rozliczyć ulgę na Internet?

Jak rozliczyć ulgę na Internet?

Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, jak też przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych mogą skorzystać z ulgi na Internet. Limit odliczenia w rozliczeniu za 2014 r. wynosi 760 zł.

Ulga na Internet podlega odliczeniu od dochodu. Aby z niej skorzystać, podatnicy muszą jednak spełnić kilka warunków.


Udokumentowanie ponoszonych wydatków


Podatnicy, którzy zamierzają skorzystać z ulgi na Internet, mają obowiązek udokumentowania poniesionych wydatków.

W rozliczeniu za 2014 r. ulgi internetowej nie trzeba dokumentować obligatoryjnie fakturą VAT. Urząd skarbowy uzna bowiem każdy dokument potwierdzający opłatę za używanie sieci (np. przelew bankowy, rachunek z kawiarenki internetowej itp.). Jest to efekt nowelizacji ustawy o PIT, która zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2011 r.

W związku z powyższym wysokość wydatków z tego tytułu ustala się obecnie na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.

Każdy dowód, z którego będzie wynikało, że podatnik uiścił opłatę za użytkowanie Internetu, będzie dowodem stanowiącym podstawę do dokonania odliczenia.

Przy czym potwierdzeniem wydatków na Internet będzie dokument zawierający:

- dane identyfikacyjne kupującego (odbiorcę usługi),

- dane identyfikacyjne sprzedającego (usługę),

- rodzaj usługi,

- kwotę zapłaty.

Czy można skorzystać z odliczenia wydatków poniesionych na Internet na podstawie rachunku


Odliczenie do limitu 760 zł


Podatnicy, którzy zamierzają skorzystać z ulgi na Internet, muszą pamiętać o obowiązującym limicie. W rozliczeniu za rok 2014 limit ten wynosi 760 zł.

W praktyce oznacza to, że podatnik nie może odliczyć w rozliczeniu więcej niż 760 zł. W związku z tym, nawet jeżeli podatnik w 2014 r. poniósł wydatki na korzystanie z sieci Internet w wyższej wysokości, nie będzie mógł ich odliczyć w pełnej wysokości.


Ulga internetowa w rozliczeniu za 2014 r.


W 2013 r. istotnie zmieniły się zasady dotyczące ulgi internetowej. Ulga została zachowana tylko w stosunku do osób, które dopiero zaczynają korzystać z Internetu. Mówi o tym ustawa z Dziennika Ustaw z 2012 roku, poz. 1278. Odliczenie przysługuje podatnikowi wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata nie korzystał z tego odliczenia.

W praktyce oznacza to, że z ulgi internetowej w rozliczeniu za 2014 r. będą mogły skorzystać:

- osoby, które nie korzystały z niej wcześniej i będą mogły to robić jedynie przez dwa kolejne lata podatkowe,

- osoby, które skorzystały z niej pierwszy raz w rozliczeniu za 2013 rok, jednak będą one mogły skorzystać z tej ulgi tylko jeszcze raz, w rozliczeniu za rok 2014.


Ulga internetowa w rozliczeniu rocznym PIT za 2014 r.


Korzystanie z Internetu


Wspomniana wyżej nowelizacja ustawy o PIT rozszerza ulgę internetową i odnosi się teraz zarówno do Internetu stacjonarnego, jak i mobilnego.

Oznacza to, że w rozliczeniu za 2014 r. odliczymy wydatki dotyczące korzystania z Internetu za pośrednictwem urządzeń mobilnych i telefonów komórkowych. Rozszerzenie ulgi dotyczy również wydatków za korzystanie z Internetu w kawiarenkach internetowych.

Z ustawy usunięto wcześniejszy zapis, zgodnie z którym odliczenie na Internet było możliwe tylko w razie korzystania z sieci w miejscu zamieszkania.


Wybór deklaracji i termin składania


Jak już wspomniano, ulgę na Internet odlicza się od dochodu.

W przypadku dochodu podlegającego opodatkowaniu według skali podatkowej, można to zrobić:

- w zeznaniach podatkowych PIT-36, PIT-37 (w terminie do końca kwietnia następnego roku po roku, za który dokonywane jest rozliczenie), do których należy dołączyć informację o odliczeniach PIT/O;

- w zeznaniu podatkowym PIT-36 w przypadku podatników uzyskujących dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej, najmu lub umów o podobnym charakterze (w terminie do końca kwietnia następnego roku po roku, za który dokonywane jest rozliczenie), do których należy dołączyć informację o odliczeniach PIT/O.

Formularze PIT 2014. Jaki formularz wybrać do rozliczenia rocznego PIT?


W przypadku przychodu podlegającego opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

- w zeznaniu podatkowym PIT-28 (w terminie do końca stycznia następnego roku po roku, za który dokonywane jest rozliczenie), do którego również należy dołączyć informację o odliczeniach PIT/O.

Przy czym, odliczenia w ramach ulgi internetowej można dokonać, gdy wydatki za użytkowanie sieci Internet nie zostały zaliczone przez podatnika do kosztów uzyskania przychodów na podstawie ustawy o podatku dochodowym lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o ryczałcie lub od dochodu na podstawie ustawy o podatku tonażowym.

Zapraszamy na forum o podatku PIT


Podstawa prawna:

- ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.)

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

PODATKI 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Leszczyńska

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »