| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Rozliczenie wspólne małżonków > Ryczałt i wspólne rozliczenie małżonków

Ryczałt i wspólne rozliczenie małżonków

Czy możliwe jest wspólne rozliczenie małżonków wychowujących trójkę niepełnoletnich dzieci, w przypadku gdy jeden z małżonków jest podatnikiem podatku zryczałtowanego?

Polecamy: 

Od lat rozliczaliśmy się razem z mężem. W ubiegłym roku mąż założył działalność gospodarczą i był płatnikiem PIT-28(ryczałt), ale także uzyskał dochód z PIT-11, ja także pracowałam i otrzymałam PIT-11. Posiadamy troje niepełnoletnich dzieci uczęszczających do szkoły. Chciałabym wspólnie z mężem skorzystać z ulgi na dzieci w rozliczeniu rocznym. Jaki PIT powinniśmy złożyć? Czy w ogóle możemy rozliczyć się wspólnie?


Kiedy można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem


Szczegółowe uregulowania kwestii wspólnego rozliczania się małżonków zostały przedstawione w art. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Według tego przepisu małżonkowie, co do zasady, podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów. Ustawodawca przewidział jednak pewne wyjątki od tej zasady. Wspólne rozliczenie jest obwarowane różnymi ograniczeniami i aby móc z niego skorzystać konieczne jest spełnienie określonych warunków. Po pierwsze małżonkowie muszą pozostawać w związku małżeńskim przez okres całego roku podatkowego. Drugi warunek stanowi, iż pomiędzy takimi małżonkami przez cały rok musi istnieć wspólność majątkowa. Obydwie te zasady należy traktować tożsamo. Pozostawanie w związku małżeńskim przez okres krótszy niż cały rok podatkowy, jak również chociażby bardzo krótka rozdzielność majątkowa w tym czasie powoduje utratę prawa do preferencyjnego rozliczenia.

Ulgi na dzieci w rozliczeniu rocznym PIT za 2014 r.


Ryczałt wyklucza wspólne rozliczenie małżonków


Nie ma również możliwości skorzystania z preferencyjnego rozliczania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (z wyjątkiem objętych w ten sposób podatkiem przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze uzyskiwanych poza prowadzoną działalnością gospodarczą), a także w zakresie podatku liniowego i ustawy z dnia 24 sierpnia 2006r. o podatku tonażowym. Zgodnie z treścią tych przepisów należy rozumieć, że w takich wypadkach wspólne rozliczenie małżonków zarówno z dochodów opodatkowanych podatkiem zryczałtowanym, jak i według skali podatkowej nie jest możliwe. Uwarunkowanie to dotyczy również sytuacji, gdy w roku podatkowym nie wystąpiły z tego tytułu żadne przychody/dochody. Zatem w opisanej przez Panią sytuacji nie będzie możliwości skorzystania ze wspólnego rozliczenia małżonków.


Jaki formularz wybrać do rozliczenia rocznego PIT?


Odliczenie ulgi prorodzinnej z tytułu wychowywania trojga dzieci


Z odliczenia ulgi prorodzinnej mogą skorzystać podatnicy wychowujący małoletnie dzieci, uzyskujący dochody opodatkowane według skali podatkowej składający roczne zeznania podatkowe na druku PIT-36 lub PIT-37. Ulga na dzieci nie obejmuje jednak osób będących podatnikami uzyskującymi wyłącznie dochody opodatkowane 19% stawką podatku albo przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym. Ustawodawca umożliwia jednak zmniejszenie swojego rocznego podatku dochodowego tym podatnikom, którzy w danym roku rozliczeniowym obok wymienionych powyżej dochodów uzyskują dochody opodatkowane według skali podatkowej, np. z tytułu wynagrodzenia o pracę. 


Zapraszamy na forum o podatku PIT


Obowiązują nowe zasady obliczania ulgi, której wysokość uzależniona jest od liczby wychowywanych dzieci. Podatnicy posiadający jedno dziecko mogą skorzystać z odliczenia pod warunkiem, że ich roczne dochody nie przekroczą kryterium dochodowego określonego w ustawie. Natomiast dla rodzin wychowujących troje lub więcej dzieci nie ma znaczenia wysokość uzyskanego w roku podatkowym dochodu i tym samym skorzystają z wyższej kwoty odliczenia. W przypadku Państwa rodziny kwota ulgi odliczenia na pierwsze i drugie dziecko wynosi po 92,67 zł miesięcznie (rocznie 1112,04 zł). Zaś na trzecie – 2.000,04 zł, a na każde kolejne 2.700 zł.


Wyższe ulgi na dzieci od 2015 r.


Zatem zarówno Pani, jak i małżonek w celu skorzystania z ulgi na dzieci musi rozliczyć swoje dochody z PIT-11 w indywidualnych zeznaniach PIT-37 wraz z załącznikiem PIT/O, gdzie podaje się numery PESEL dzieci, a w przypadku braku tych numerów – imiona, nazwiska oraz daty urodzenia dzieci.


Oliwia Jafra

Narzędzia księgowego

POLECANE

PODATKI 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »