| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Darowizny > Ulga dla honorowych dawców krwi w rozliczeniu PIT

Ulga dla honorowych dawców krwi w rozliczeniu PIT

Najpóźniej w terminie do 2 maja br. należy złożyć deklarację podatkową PIT za rok 2015. Jeżeli podatnik oddał w ubiegłym roku podatkowym honorowo krew, ma możliwość skorzystania ze specjalnej ulgi. Na czym polega ulga przysługująca honorowym dawcom krwi i po spełnieniu jakich warunków można z niej skorzystać?

Co jest potrzebne, żeby skorzystać z ulgi?

Za honorowego dawcę krwi uważa się osobę, która oddała nieodpłatnie krew lub inne jej składniki i została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi. Osoba spełniająca te kryteria może wartość przekazanej w roku podatkowym darowizny na cele krwiodawstwa odliczyć od:

- dochodu, podlegającego opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, wykazywanego w zeznaniu rocznym PIT-36 lub PIT-37;

- od przychodu, podlegającego opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym, wykazywanego w zeznaniu rocznym PIT-28.

W celu rozliczenia ulgi honorowych dawców krwi do zeznania podatnik dołącza formularz PIT/O, w którym wykazuje:

- kwotę przekazanej darowizny,

- kwotę odliczenia w ramach darowizny krwi,

- dane obdarowanego (nazwę i adres jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi, w której oddał krew).

Jak rozliczyć PIT za 2015 r.

Na potwierdzenie darowizny niezbędne jest zaświadczenie o ilości oddanej krwi, które otrzymuje się w miejscu, w którym się ją oddawało. Potwierdzenia nie dołącza się do składanego zeznania PIT. Trzeba je jednak przechowywać do momentu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez co najmniej 5 lat licząc od końca roku, w którym złożono zeznanie podatkowe.

W jaki sposób obliczyć kwotę darowizny krwi?

W ciągu roku mężczyźni mogą oddać 2,7 litra, kobiety – 1,8 litra. Obliczając wartość darowizny przekazanej na cele krwiodawstwa należy pomnożyć ilość (wyrażoną w litrach) oddanej nieodpłatnie krwi lub jej składników przez kwotę 130 zł (tj. obowiązującą wysokość ekwiwalentu pieniężnego przysługującego za litr pobranej krwi).

Wybór właściwego formularza rocznego zeznania podatkowego PIT

Przykład: Podatnik w roku podatkowym oddał nieodpłatnie 1,8 litra krwi oraz 2 litry osocza. Jak ustalić wartość darowizny przekazanej na cele krwiodawstwa?

Niezależnie od tego, czy podatnik oddał honorowo krew czy osocze, przy ustalaniu kwoty przysługującego odliczenia stosuje tę samą stawkę w wysokości 130 zł za 1 litr. zatem w ww. przykładzie wartość oddanej krwi wynosi  234 zł (1,8 litra x 130 zł), a oddanego osocza 260 zł (2 litry x 130 zł). tym samym łączna wartość darowizny przekazanej w roku podatkowym na cele krwiodawstwa wynosi 494 zł.

Narzędzia księgowego

POLECANE

PODATKI 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »