| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2013 > Rozliczenie roczne „kartowiczów” i „ryczałtowców”

Rozliczenie roczne „kartowiczów” i „ryczałtowców”

2 lutego 2015 r. mija termin złożenia deklaracji PIT-16A za 2014 rok (bo 31 stycznia wypada w 2015 r. w sobotę) . Składają ją podatnicy opłacający podatek z działalność gospodarczej w formie karty podatkowej. W PIT-16A za 2014 r. należy wykazać wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach 2014 roku. 2 lutego 2015 r. mija też termin złożenia zeznania rocznego PIT-28. Składają je podatnicy opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Karta podatkowa

Podatnicy opłacający podatek dochodowy w formie karty podatkowej nie mają obowiązku składania zeznań rocznych (art. 24 ust. 1 ustawy o PIT). Przypominamy jednak, że na podatnikach opłacających kartę podatkową ciąży obowiązek złożenia deklaracji o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach. Deklarację tę należy złożyć co do zasady do 31 stycznia na formularzu PIT-16A. Jednak z uwagi na fakt, że w 2015 roku 31 stycznia wypada w sobotę, to termin złożenia deklaracji przesuwa się (zgodnie z art. 12 § 5 ordynacji podatkowej) na 2 lutego 2015 r..

WAŻNE!

Deklarację PIT-16A za 2014 r. należy złożyć do 2 lutego 2015 r.

Do rozliczenia za 2014 r. płatnicy karty podatkowej powinni wykorzystać wersję 7 deklaracji PIT-16A.

Aktualne formularze dla ryczałtowców, płacących kartę podatkową i duchownych znajdziemy w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 listopada 2014 r. w sprawie określenia wzorów zeznania, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 28 listopada 2014 poz. 1672).

Nowe wzory deklaracji i informacji PIT 2014 / 2015

Deklarację PIT-16A podatnik powinien złożyć do urzędu skarbowego:

- według miejsca położenia zorganizowanego zakładu, wskazanego przez niego w zgłoszeniu do ewidencji działalności gospodarczej,

- według miejsca zamieszkania podatnika lub siedziby spółki - jeżeli podatnik nie dopełnił zgłoszenia działalności do ewidencji lub gdy działalność jest wykonywana bez posiadania zorganizowanego zakładu,

- według miejsca zamieszkania jednego ze wspólników - jeżeli nie można ustalić siedziby spółki.

W przypadku gdy podatnik prowadzi działalność w kilku zorganizowanych zakładach na terenie objętym właściwością miejscową kilku naczelników urzędów skarbowych, deklarację PIT-16A powinien złożyć według miejsca wskazanego jako siedziba działalności.

Podatnik, wypełniając deklarację PIT-16A, powinien wykazać kwoty składki zdrowotnej zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w każdym miesiącu. W związku z tym w deklaracji PIT-16A za 2014 r. podatnik powinien wykazać kwotę składki zdrowotnej zapłaconej i odliczonej od karty od stycznia do grudnia 2014 r.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Podatnicy opłacający podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mają obowiązek składania zeznań rocznych. Powinni to robić na formularzu PIT-28 w terminie do 31 stycznia (art. 12 § 5 Ordynacji podatkowej) - w 2015 roku wyjątkowo do 2 lutego.

Zeznanie za 2014 r. podatnik powinien złożyć na wersji 17 formularza PIT-28 w terminie do 2 lutego 2015 r.

W zeznaniu PIT-28 podatnik wykaże m.in.:

• przychody objęte ryczałtem według stawki 3%, 5,5%, 8,5%, 17% i 20% (część C. zeznania),

• kwotę strat z lat ubiegłych, jeżeli takie straty wystąpiły u podatnika (część D.1. zeznania),

• wysokość składek zapłaconych na ubezpieczenia społeczne (część D.1. zeznania),

• odliczenia z tytułu ulg, m.in. na Internet, odsetkowej, oraz nabycia nowych technologii (część D.1. i D.2. zeznania),

• wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne (część H. zeznania),

• kwotę ryczałtu do wpłaty do urzędu skarbowego lub kwotę nadpłaty (część K. zeznania),

• wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Nowe wzory deklaracji i informacji PIT 2014 / 2015

Zeznanie PIT-28, deklaracje PIT-16A i PIT-19A można wysłać drogą elektroniczną bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego. W przypadku popełnienia błędu w formularzu w ten sam sposób składa się również korektę tych deklaracji. Podatnicy mogą skorzystać z darmowego programu przygotowanego przez Ministerstwo Finansów. Aplikacja e-Deklaracje Desktop dostępna jest na stronie internetowej: www.e-deklaracje.gov.pl

• art. 6-22, art. 23-41 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz.U. Nr 144, poz. 930

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

PODATKI 2017

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »