| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2012 > Czy można skorzystać z ulgi na dziecko przy działalności opodatkowanej liniowo - PIT 2012

Czy można skorzystać z ulgi na dziecko przy działalności opodatkowanej liniowo - PIT 2012

W 2012 r. wykonywałem działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. Ponadto uzyskałem dochody z umowy o pracę. Od kilku lat wychowuję małoletnie dziecko. Czy mogę skorzystać z ulgi na wychowanie dziecka?

Tak. Czytelnik może odliczyć ulgę na dziecko w zeznaniu składanym za 2012 r. Odliczenia tej ulgi dokona w zeznaniu PIT-37, w którym rozliczyć powinien dochód ze stosunku pracy.

W przedstawionych okolicznościach Czytelnik za 2012 r. ma obowiązek złożyć dwa zeznania podatkowe:

• PIT-36L – w którym rozliczy dochód (stratę) z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym,

• PIT-37 – w którym rozliczy dochód z umowy o pracę.

Ulgę z tytułu wychowania dziecka podatnik ma prawo odliczyć od podatku dochodowego obliczonego według skali podatkowej (art. 27f ust. 1 updof). Podatek liniowy nie jest podatkiem obliczanym według skali podatkowej. Oznacza to, że podatnik nie może odliczyć ulgi na dziecko w zeznaniu rocznym PIT-36L.

Opodatkowany według skali podatkowej jest natomiast dochód z umowy o pracę. Dochód ten podlega rozliczeniu w zeznaniu PIT-37. Tym samym podatnik może odliczyć ulgę na dziecko od podatku rozliczanego w zeznaniu PIT-37. Sam fakt uzyskania przez podatnika dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanego podatkiem liniowym nie stanowi przeszkody w skorzystaniu z ulgi prorodzinnej.

Ulga na dzieci w pytaniach i odpowiedziach

Ulga z tytułu wychowywania dzieci 2012 / 2013

Ulga na dziecko od 2013 roku – nowe zasady odliczania

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

PODATKI 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »